| Adeee64644235223134 a întrebat:

Am si eu ceva sa va spun.
. Eu vreau sa ma fac contabila... si am auzit ca daca TIN EVIDENTA la mai multe firme am salariul mai mare. Este adevarat?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal! Cu cat tii evidenta la mai multe firme, cu atat ai mai multe comisioane. Daca esti un contabil bun aceste venituri sunt si mai mari. Daca faci greseli, insa, platesti. Atentie! Si sa stii ca un contabil trebuie sa stie si limba romana. Nu scrii numai cifre. De curiozitate ia intreabarea pusa de tine si da-o unui profesor sa-ti spuna unde ai gresit! Ar fi bun un printscreen sau o poza cu telefonul.

Bula
| Bula a răspuns:

Mai multe firme = mai multa munca = mai mult venit + mai multa raspundere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca faci asta pe cont propriu si nu esti angajata la o firma de contabilitate logic ca vei castiga mai mult

| sierra1 a răspuns:

De acord cu tine DACĂ ești expert contabil (autorizat și cu firmă proprie). Dar până ajungi tu (ești a 8 a?) așa ceva, poate că jobul ăsta dispare

| Lioana a răspuns:

Nu e evident? Mai multe firme, mai multe salarii. Fiecare firma te plătește.

| flixbuster a răspuns:

Ai auzit tu ceva, dar nu chiar bine.

Ca angajat, daca esti full-time, cel mai probabil vei avea un singur job si un singur salariu. Daca lucrezi tot ca angajat dar part-time, poate sa iei mai multe salarii (dar mai mici, ca si timpul lucrat este mai mic).

Venituri mai mari poti avea daca devii liber profesionist (freelancer, daca vrei, ca e mai la moda) si colaborezi cu mai multe firme. Pentru asta trebuie sa fii bun si sa te stie lumea deci cel mai probabil debutul tot ca salariat va trebui sa ti-l faci. Aceste venituri insa nu mai sunt de natura salariala: vei functiona ca o firma, emiti si incasezi facturi pentru serviciile prestate, platesti taxe, iti platesti dividende din profit. Eventual, te poti angaja in propria firma dar o vei face pe salariu mic pentru ca taxele pe salariu sunt mai mari decat cele pe dividende.

| Dragon007 a răspuns:

Pai daca ai mai fost la firme inseamna ca te pricepi si cu singuranta vei lua mai mult cu vreo 700-800 de lei.