| Ellysa a întrebat:

Buna` ...Am si eu nevoie de 5 curiozitati geografice despre Suedia... Cine stie?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu stiu prea multe despre Suedia, dar aceste curiozitati sunt destul de interesante:
1. Localitatea cu cel mai scurt nume este „A" si se afla atat in Norvegia, cat si in Suedia. In limba scandinava, „A" inseamna „rau".
2. Suedia a ramas "neutra" in timpul Primului Razboial Mondial si Celui de-al Doilea Razboi Mondial.
3. In medie, un lucrator din Suedia pierde 24 de zile din cauza bolii.
4. Aprox. 13% din populatia Suediei s-a nascut in alta tara.
5. Sunt 10 reactoare nucleare in Suedia.
6. ABBA este probabil cea mai cunoscuta trupa din Suedia.
7. Cele mai populare sporturi in Suedia sunt fotbalul si hocheiul.
Sper ca am fost de folos!
O zi buna!