| anonim_4396 a întrebat:

Am şi eu nevoie de o rezolvare, se poate? Mulţumesc.

Problema este :
Un amestec format din sulf, carbune, fier ( pilitura ) si magneziu ( pilitura ) se supune urmatoarelor operatii :
a ) i se adauga sulfura de carbon si apoi se filtreaza;
b )reziduului i se adauga solutie de acid clorhidric si se filtreaza din nou.
Ce fenomene au avut loc in fiecare caz?
Care este substanta care ramane in final pe hartia de filtru?
Scrieti ecuatiile reactiilor corespunzatoare transformarilor chimice.

Am nevoie doar de raspunsurile primelor doua intrebari. Daca vreti si a 3. a mersi triplu happy.

Răspuns Câştigător
| Ancutss30 a răspuns:

Nu ai voie sa iti faci temele aici, draga Madlein!happy