| lorena1gianinak a întrebat:

Buna! Am și eu o curiozitate/frustrare spuneți-i cum vreți. De ce unele persoane își leagă câinii cu lanțuri și îi uită oarecum in fundul curții? Adică ce rost mai are sa îți iei un câine daca îl ții legat? Mi se pare o barbarie totala sa tii un câine legat cu lanțul de parcă ar fi nu știu ce pericol care trebuie pedepsit. Niciodată nu mi-am legat câinii și nici nu am de gând să o fac! Câinele este un animal activ care are nevoie de mișcare și de activități pe care le face un câine,nu doar sa latre și să stea în cușcă... Daca e sa o luam pe principiul "mă apără de hoți",cum te apără daca e legat? Sau are superputeri și rupe lanțul apoi se transforma in Superman? Sincer mi se pare că mai mult scurtezi viața câinelui tau ținând-ul legat la gat cu un lanț. Mai corect mi s-ar părea să aibă un loc al lui, un țarc cu cușcă unde să aibă și un pic de spatiu de mișcare sa nu dezvolte alte probleme. Haideți să încetăm odată cu porcăria asta cum că "câinele trebuie sa stea legat"(scuzați cacofonia), dar mi se pare stupid zău sa chinui un animal asa

Răspuns Câştigător
| 199onur7 a răspuns:

Trebuie sa fi cu Adevărat mason și sadic să ți un câine in lanțuri. Un câine îți poate fi cel mai bun prieten Adevărată și loial nu tear vinde nu tear inlocui nicidoată un câine te iubește cu Adevărat incondiționat și dar și viața pentru tine acel câine și-ar sacrifica și viața acel câine pentru tine atâta de loial este așa inimă Adevărată are un câine.Dăi o bucată de pâine la un câine nu tear uita niciodată. Făi un bine in ziua de azi unui om tear crede prost și ar spune uite ce fraier este ar râde de tine asteaz sunt zilele in care trăim astăzi. Tot mai mulți oamenii devin foarte foarte lacomi numai pentru ei numai sa aiba ei si mai mult si tot mai mult să nu fie nimeni ca ei lăcomia și invidia din ei îi va mânca de viu.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut un câine. Eram prieteni. mergeam cu el dumineca în excursii. Dacă nu îl țineam legat, distrugea toată grădina și dacă scăpa printr-o spărtură din gard, mânca găinile vecinilor. Așa că zic, hai să încetezi să dai sfaturi general valabile.

| lorena1gianinak explică (pentru sadrian46):

Văd că răspunzi la toată lumea. Nu dau sfaturi, spun că decât să îl legi mai bine ii faci un țarc! Te ai gândit la asta? Sau e prea mult pentru tine?

| sadrian46 a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Nu aveam nici loc nici bani să-i fac țarc.

| Drimmero a răspuns:

Daca e un caine periculos, agresiv ar cam trebui tinut legat pentru ca ala daca scapa pe strada face prapad, poate sa omoare lumea. Daca ai o curte destul de spatioasa si nu exista riscul sa iasa pe strada poti sa il tii liber, sa-l mai scoti si pe afara la plimbare dar NICIODATA liber si fara botnita pentru e pericol public fara exagerare iar apoi tu raspunzi penal pentru ce se va intampla in cazul in care se intampla. Daca e un caine destul de cuminte poti sa-l lasi liber prin curte dar supravegheat sa nu iasa afara pentru ca un caine ramane tot caine, un animal imprevizibil.

| lorena1gianinak explică (pentru Drimmero):

Mai logic ar fi sa ii faci un țarc, nu să-l legi

| Freya1 a răspuns:

Iubesc animalele și și eu am avut 5 câini.3 i-am ținut dezlegați pentru ca erau de talaie mica (una crescuse în casa, altul era puiul ei, iar încă unul ce era bătrân venit de la stana ce nu prea mai avea activitate fizica), dar unul, un ciobănesc german a trebuit legat pentru ca devenea extrem de agresiv.
L-am crescut de mic și încă de atunci ataca.Fiind micut îți dai seama ca ma jucam cu el crezând ca e inofensiv,dar a început sa atace animalele din curte și chiar oamenii,indiferent ce ii făceam (nu îl băteam, încercăm sa ii explic, sa fac sa nu ajungă la animale, sa închid portile.) când i se punea pata făcea prapad.
Normal trebuia sa ii fac un țarc mai mare în care sa zburde și etc, dar nu mi-am permis, asa ca l-am legat cum se spune pe ciga.Lantul cu zgarda legat de un cablu de metal sa se poata pliba în voie pa gradina dar totuși sa nu ajungă la alte vietăți.Si asa sa scapat o data, a omorât niște găini și după s-a blocat intr-un gard de abia l-am scos.
Exista animalele ce pur și simplu nu pot fi dresate sau stapanite, dar le iubim și încercăm sa le ținem intr-un mediu ok pentru ele cât și pentru cei din jur, sa le hrănim și sa le oferim afecțiune.

Ti-am spus, iubesc animalele și nu sunt de acord cu agresiunea fata de ele sau cu chinul.Dar cât timp sunt un pericol trebuie sa găsim o modalitate de a le stăpâni fără sa le facem rău.

| LordCristobal a răspuns:

Sunt total de acord cu tine.
Daca vrei sa ai un caine la curte ii faci un padoc ingradit sa ai aiba putin spatiu la dispozitie.
Stiu ca era o lege prin care erai amendat daca iti tineai cainele in lant.Si nu e sanatos nici pentru caine sa il tii in lant, il afecteaza si fizic si psihic.

| anonim3247 a răspuns:

Spui de câini că sunt prietenoși.
Uite ce a scris nevasta mea într-un mesaj la altă femeie cu care se ocupă de pisici.
https://i.postimg.cc/yNJcwTq0/poza.jpg

| AdioTPU a răspuns:

Pentru că poate deveni agresiv și să muște pe cine nu cunoaște, există n cazuri de câini care au mutilat oameni. Agresivitatea asta a câinilor cred că provine tot din faptul că stau legați și nu li se oferă afecțiune, căldură iar ei la fel că oamenii, devin sălbatici, agresivi, față de un câine care este lăsat slobod, căruia i se oferă atenție și e alintat.

| lorena1gianinak explică (pentru AdioTPU):

Exact asta e chestia! Un câine ținut în lanț devine agresiv și periculos, pentru că nu are parte de afecțiune și este văzut doar ca o bucată de carne fara suflet. Un țarc din care este eliberat de câteva ori pe zi eu zic că este cea mai buna decizie și nici nu face rău nimănui

| ILikeBlackCats a răspuns:

Ai dreptate oarecum. Aveam un vecin care isi tinea câinele legat si (eram la tara) a venit un animal care avea rabie, l-a muscat si vecinul nu stia ce are câinele.Acesta nu a putut sa fuga (era legat).

| ILikeBlackCats a răspuns (pentru ILikeBlackCats):

Acuma depinde si de caracterul câinelui!