| addictofsk8 a întrebat:

Am si eu o problema mai neobisnuita.De cate ori fac ceva gresit, primesc o insulta sau ma cearta cineva incep si plang necontrolat. Pur si simplu nu pot accepta sa fiu certata. Ce pot sa fac pentru a nu mai fiu atat de emotiva?

9 răspunsuri:
| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Incearca sa nu mai pui totul la suflet...fii mai indiferenta.

| sorin a răspuns:

Poate ai o depresie ceva, incearca sa fi mai increzatoare in tine si mai puternica.

Răspuns utilizator avertizat
| idanna a răspuns:

Atunci n-ai facut bine ca ai intrat pe TPU.ro, aici sunt cateva capete patrate care cum te prind ca scrii gresit(gramatical) te "cearta" Inseamna ca ai doua variante ori nu faci greseli, ori fugi cat mai repede ca vin "capetele luminate" si nu va fi bine de tine!

OK...glumeam! trebuie sa nu plangi din orice.sunt lucruri pentru care merita sa plangi dar nu pentru..."maruntisuri" cum plang aia micii cand nu le cumperi jucaria preferata. Si-apoi cati ani ai sa plangi pentru orice? Fii vesela, fa-ti prieteni, nu te izola si incearca sa fii mai puternica...Fii barbata, ce naiba! o viata ai, nu?

| trisha a răspuns:

Este bine sa iti eliberezi emotiile, incearca sa faci asta in ceva construstiv : jogging, fitness, orice sport este bun si te ajuta si la corp, daca te pricepi la pictat desenat etc iti poti exprima sentimentele asa, sau apacat de poze peisaje abstracte portrete orice te pasioneaza sau du-te intr-un parcia un mp3 cu tine aseaza-te pe spate pe iarba si asculta muzica fara sa te mai gandesti la nimic in jurul tau. In public diferite persoane isi exprima intr-o modalitate sau alta trairile interioare, uneori este bine dar uneori este mai bine sa le controlezi, gandeste-te ca nu merita sa reactionezi intr-un mod care ar putea da satisfactie persoanei respective si pastreaza-ti emotiile pentru tine si pentru cei care cu adevarat merita acest lucru. Daca acum te insulta sau te cearta cineva, mai tarziu du-te la o sala sau fa ceva care te linistete in loc sa incepi sa plangi gaseste-ti un refugiu unde te poti elibera de orice

| alexdad16 a răspuns:

Incearca sa fii indiferenta...si eu mai gafez cu cate ceva si mai comenteaza parintii, dar cate o data ma fac ca ploua, nu lua toate lucrurile in seama...

| pandi a răspuns:

Buna...sincer si mie mi se intampla in ultimul timp sa plang apropae din orice...ma refer atunci cand tipa cineva la mine sau imi reproseaza anumite lucruri...
nu stiu care este situatia ta si cine te cearta.la mine sunt parintii mei(tatal meu in principal ca mama este mai altfel) care nu apreciaza nimic din ceea ce fac, niciodata nu am auzit un cuvant de lauda la adresa mea si intotdeauna gaseste ceva de care sa se lege si sa imi reproseze... pot spune ca nu este zi in care sa nu plang...numai cand vad cu cata ura ma priveste in ochi simt ca nu imi mai pot stapani lacrimile...multi mi-ar spune ca este tatal meu si ca mi se pare ca ma uraste, ca am impresia asta doar din cauza faptului ca ma cearta, dar face asta doar ca sa ma ajute sa imi dau seama cand gresesc. ei bine nu este asa, nu mi se pare...sunt persoane care au venit pe la mine(cel imi mult iubitul meu) si care l-au vazut cum se comporta cu mine si au ramas surprinse.deci nu mi se pare
pe mine una ma ajuta foarte mult prietenul meu care este intotdeauna alaturi de mine...ca sa nu mai fii atat de emotiva nu cred ca poti face mai nimic...decat sa te duci la un psiholog.
eu totusi ti-as spune sa incerci sa nu mai bagi in seama toate prostiile si toate certurile astea.sa traiesti cu impresia ca nici nu exista...incearca sa iti gasesti ceva de facut imediat dupa ce te-a certat cineva si asa o sa uiti pentru ceva timp, iar cand iti vei aduce aminte nu ti se va mai parea atat de greav ceea ce s-a intamplat si nu o sa mai plangihappy...la mine asta functioneazahappy...
mai multe nu stiu ce sa iti spun sincerhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa esti tu, mai sensibila. Dar poti sa scapi de asta prin vointa, sa zic asahee hee. Pai gandeste`te "si daca ma cearta, ce? rolling eyes". Daca te cearta, ce`are?oh go on Bine ca nu te bate, cum se plang altii pe TPU, deci nu mai plange din orice, treci peste...oh go on.

:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaa si am uitat:Nu e o problema neobisnuita! Stai linistita nu esti singuralaughing...whistling.

>big grin