| GeorgianaMon a întrebat:

Bună, am și eu o problema și nu am cu cine sa vorbesc.
Eu am o problemă de sănătate, iar din cauza acestei probleme am lipsit destul de mult de la școală, și cred că o să mi se scadă nota la purtare la 8.
Mă simt foarte vinovată și foarte tristă din cauza asta. Învăț foarte bine și am note bune, însă am o problemă cu absențele, le-am spus profesorilor și doamnei diriginte de problema mea, însă în zadar. Din cauza acestei probleme nu merg la școală, pentru că îmi e frică că pățesc ceva, așa că, mereu când m-am simțit rău am stat acasă(am epilepsie).
Ideea e că mă simt foarte prost când nu merg la școală și vreau un sfat pentru asta, ce să fac ca să nu mă mai simt prost. Încerc mereu să nu mai lipsesc doar că sunt unele zile în care ma simt rău.
Nu am părinți, și stau singură, mă descurc singură, problema mea de sănătate nu e chiar avansată doar că s-a agravat în timp.
Vă rog frumos dacă puteți să mă ajutați cu niște sfaturi bune? Și să mă faceți să ma simt mai bine?

Răspuns Câştigător
| JohnnydeFeer a răspuns:

Nu ai ceva prieteni in zona ta sau online?, Cand stai acasa incearca sa nu te mai gandesti la probleme, Gandeste-te la ceva frumos sau la lucrurile care iti plac, Totusi incearca sa treci peste frica si mergi acolo la scoala, Lucrurile se pot rezolva ai incredere in tine!, Poate ce zic eu e aiurea dar fa tot ce poti!, Noroc!

2 răspunsuri:
| Yaesmin a răspuns:

Dacă ai epilepsie, poți să îți iei scutiri…

| StoicAnalysis a răspuns:

Buna Georgiana! Eu am avut epilepsie din clasa a 8-a. Acum am 25 de ani. Deci de mai bine de 10 ani ma confrunt cu problema asta. Spre deosebire de situatia ta, eu am avut noroc sa am macar un parinte langa mine.
Eu avand problema asta de mult timp, stiu absolut totul despre boala asta, despre cum functioneaza sistemul nervos in timpul unei crize, si despre cum sa reduci din aceste crize. Da, ai auzit bine. Crizele se pot reduce sau chiar pot disparea daca urmezi un tratament specializat si eviti definitiv anumite chestii din viata ta.

Daca ai rabdare si citesti mesajul meu, iti garantez ca daca vei urma cat de mult poti tu indicatiile ce mi-au fost date la randul meu de catre medici si de stilul meu de viata pe care l-am urmat si inca il urmez, ai sa reduci din crize in timp. Eu ultima criza am avut-o acum 5 ani si jumatate ca sa-ti faci o idee.

1. Trebuie sa ti legatura stransa cu medicul tau curant neurolog. Urmeaza-i indicatiile si tratamentul cu strictete. Daca nu ai parinti, vorbeste cu cine este tutorele tau ( bunica, matusa, frati mai mari, verisori, etc. ) Pentru ca fiind minora ( presupun ) nu poti merge la un medic daca nu te reprezinta un membru din familie sau un tutore desemnat. Insa daca ai 18 ani, poti sa mergi la medicul de familie, si de acolo sa te trimita el la un neurolog.

2. Odata ce iei tratamentul, doctorul daca isi va face datoria, are obligatia sa iti transmita urmatoarele:
- Nu vei avea voie toata viata ta sa lucrezi pe viitor in medii acvatice cu pericol de inec, nu vei avea voie sa lucrezi langa foc deschis ( sudura, bucatarie, etc. ). Nu vei avea voie sa lucrezi in ture de noapte ( turele de noapte iti perturba activitatea cerebrala si vei inrautati boala ). Nu vei avea voie sa lucrezi la inaltime ( exista riscul sa cazi ). Nu vei avea voie sa conduci autovehicule sau alte utilaje. Nu vei avea voie sa lucrezi langa curent electric cu pericol de moarte.

- Nu vei avea voie sa consumi niciodata cafea sau produse ce contin cafeina cum ar fi: energizante, cola, ceai negru/verde, etc. Deci citeste ambalajul cand mergi la magazin.

- Ciocolata si zaharul sa fie reduse. Nu vei avea interdictie la ele, dar e recomandat sa consumi mai putin din ele decat un om obisnuit.

- Nu vei avea voie sa consumi alcool. Daca totusi vei consuma, sa fie maxim in cantitati foarte putine si doar la evenimente speciale.

- Nu vei avea voie sa fumezi sau sa consumi droguri niciodata.

3. Stresul este un factor foarte declansator in aceasta boala. Deci fa tot posibilul si relaxeaza-te, distreaza-te, citeste, fa sport, odihneste-te corespunzator. Cand te simti suparata, fa ceva distractiv, nu contempla prea mult la probleme. Ele vin si trec si nu merita atat de tare deranjul.

Eu unul din clasa a 8-a nu am mai consumat deloc cafea, energizante, tigari si am redus dulciurile. De cand am terminat liceul am redus alcool-ul, m-am apucat de citit carti, m-am apucat sa fac un minim de efort sportiv cat sa fiu in forma, am invatat si inca invat sa fiu mai putin stresat, m-am tinut de tratament si am facut controale regulate la medic. Chiar acum cateva luni am fost la medic si mi-a zis ca daca am mai mult de 5 ani de cand nu am mai cazut, imi va reduce din tratament pe viitor. Deci exista totusi remediere sau chiar leac la asa ceva daca chiar iti propui.

Si cel mai important lucru din toate, sa faci tot posibilul sa ai pe cineva langa tine care sa te sustina. Fi buna cu cei din jur, ai rabdare, fi responsabila de ceea ce faci si norocul/karma va fi de partea ta. Mult spor la invatat iti doresc, sa ai parte in viata de cat mai multe momente frumoase, si sa nu uiti sa dai mai departe bunatatea oferita de ceilalti. Mult noroc! big grin