| TutiQ a întrebat:

Am un interviu duminica si cred ca am intrat in panica deja. Este un interviu in limba engleza, iar astazi m-am speriat putin pentru ca, in timp ce eu si colegii mei dadeam un fel de simulare de interviu cu profesoara de engleza, mi-am dat seama ca am o retinere in a vorbi engleza, desi acum 2 saptamani eram foarte increzatoare si nu imi faceam probleme. Stiu engleza, dar tot timpul mi-a fost frica sa vorbesc in public... Mi-e frica sa nu ma blochez duminica... Ce ar trebui sa fac? Aveti vreun sfat? Este foarte important pentru mine sa trec de acest interviu. Multumesc pentru ajutor!happy

5 răspunsuri:
| adyth a răspuns:

Ti'e jena sa pronunti cat mai corect pentru ca ai impresia ca esti caraghioasa?
Hey... spune'ti in gand ca tocmai la asta se si asteapta.ca tu sa pronunti cat mai corect si mai frumos.
Da'te in spectacol. Asta e si scopul, nu? Sa impresionezi happy

Oricum, eu iti doresc mult succes!

| arrriadna a răspuns:

Vorbeste singura prin casa. Daca ai microfon si casti inregistreaza-te si asculta-te. Cel mai straniu lucru va fi sa te auzi pe tine, sa iti auzi vocea in primul rand. Dupa ce treci de faza asta, exerseaza raspunsuri la posibile intrebari. Iti va trece acest trac fiind obisnuita cu tine insati si, chiar daca te vei emotiona la interviu, subconstientul tau va prelua controlul (tu stii deja ce trebuie sa spui).
Daca vrei si o metoda "SF", sambata spre duminica "play" pe cineva vorbind (radio sau poveste) doar in engleza. Eu am facut asta inainte de primul examen in franceza si am luat 10. In conditiile in care, dupa ce mi s-a trecut nota am incurcat subjonctivul cu prezentul... De emotie.

| mami a răspuns:

Asa este trebuie exersat cu emotiile astea, dar nu mai ai timp de asa ceva acum si iti dau un sfat cand stai in fata la cei de la interviu imagineaza-ti ca sunt niste capatani de varza ca si asa sunt plictisiti sa asculte atitia elevi, da-ti frau liber la gandire si nu-i bada in seama, vorbeste cursiv si repede nu ezita si nu te opri chiar daca iti dai seama ca ai gresit
si mie mi-a fost frica sa vb in public si cineva mi-a dat pontul cu capatana de varza si de atunci au trecut 20 de ani si si acum il folosesc cand am ocazia sa vb in fata oamenilor si ce ma mai amuza doamne
trebuie sa iti controlezi emotiile si curaj. gaina ca te tai. hahaha. bafta draga mea

| Crazy_9368 a răspuns:

Hmm emotiile sunt ceva firesc, important e sa fie constructive si sa gandesti pozitiv. Hey la urma urmei, trebuie sa dai tot ce e mai bun asa ca incearca sa tii un discurs in fata oglinzii, respira adanc si curaj! Daca nici asta nu merge, ai putea sa cauti la farmacie pastile pentru stapanirea emotiilor, nimic puternic dar care sa te ajute. Ai grija daca recurgi la solutia asta sa iei una preventiv cu o zi inainte sa fii sigura ca nu exista reactii adverse. Succes!

| TutiQ explică:

Multumesc pentru raspunsuri, m-ati ajutat foarte mult. Am trecut cu bine peste interviu, acum astept raspunsul. Multumesc inca o data!