| Floreenofficial a întrebat:

Anul trecut am luat toate examenele, dar anul acesta in primul semestru am doua restante.As vrea ca la finalul anului sa nu mai am nicio restanta, sa termin cu bine ca anul trecut si as vrea sa va intreb cum sa procedez ca sa recuperez.Ma stresez foarte tare de fel si mie nici nu imi ies lucrurile prea bine.Semestrul asta o sa am examenele normale plus cele doua din semestrul trecut.Nu stiu ce sa fac cu prezenta tinand cont ca fac naveta.Ma gandeam sa ma duc la obiectele mai importante tot timpul, iar la altele sa am prezenta 50%, aproximativ jumatate si sa stiu la fiecare obiect din timp despre ce e vorba.Mai am nevoie si de odihna totusi ca e obositor drumul zilnic.Pentru restante cand sa invat? Cum sa fac sa fie bine? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Uite aici invata de la nenea:

https://www.youtube.com/watch?v=Jz3s9tcKp0I

| SkyPilot a răspuns:

Poate merge ce faceam eu: eram atent la curs, nu luam curs si il copiam de la o colega seara. Dupa ce il copiam, aproape ca il stiam.
Daca in autobuz stai jos, citeste unul din cursurile mai usurele.
Pentru restante iti aloci sa zicem cate 45 minute de fiecare zilnic, 7 zile pe saptamana.

| HereToHelp a răspuns:

Ia-ti cursurile mereu, structureaza-le calumea, sa ai de pe ce invata. Chit ca nu ai prezenta 100%, fii mereu pe subiect!