| ElenaABC a întrebat:

As dori sa stiu si eu ce se intampla cand esti muscat de o capusa?
Raspunsul cel mai detaliat primeste funda.

Răspuns Câştigător
| LexiLaveil2 a răspuns:

Daca te-a intepat o capusa, poti sa o scoti singur. Torni spirt sanitar sau acetona pe ea, si ea se retrage, apoi o iei usor cu o penseta si o inlaturi, dar cel mai indicat e sa mergi al spital. Se zice ca ai apx 24 de h, sa o scoti.

Niste manifestari in urma unei intepaturi pot fi: febra, simptome asemanatoare gripei, amorteala, eruptii cutanate, slabiciune, durere si inflamatie a articulatiilor, palpitatii, scurtarea respiratiei, greata si varsaturi.

In urma unor intepaturi de capuse pot aparea si niste boli, precum boala lyme. Primul semn al infectiei este de obicei o urticarie. Impreuna cu urticaria, persoana infectata poate avea simptome asemanatoare celor ale gripei, ca umflarea ganglionilor limfatici, oboseala, dureri de cap si dureri musculare.

Cel mai bine e sa mergi la doctor, ei stiu cel mai bine ce e de facut.

Ma bucur daca ti-am fost de folos.happy

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu e o asa mare nenorocire. Nu difera prea mult de muscatura de ţânţar. Daca vezi una la tine pe corp, pune o picatura de petrol pe ea. O sa vezi ca isi va scoate capul si atunci o poti lua usor. Daca incerci sa o iei direct (fara petol), s-ar putea sa isi lase capul acolo si e mai neplacut, in sensul ca rana se va vindeca intr-un timp mai lung. In orice caz, nu e o problema de mers la doctor. Poti sa dai, bineinteles, si cu alcool pe piele in zona respectiva, dupa ce ai scos capusa si ai aruncat-o.

| CrysaCrysy a răspuns:

Pai este cam rau. Daca te musca o ca[usa si nu ai scos-o sau ai scos-o fara cap te imbolnavesti, daca o scoti cu tot cu cap sau iti ramane capul acolo ar trebui sa te duci imediat la doctor sau chiar la spital.Dar mai bine nu o scoti tu si te duci la doctorbig grin.

Răspuns utilizator avertizat