| RoryM a întrebat:

Buna
As vrea sa fac si eu cateva videoclipuri.
Un ce constau aceste video, as vea sa pun o melodie cu o baza sau mixaj cv de genu si sa pun pe youtube.
Fur vreun drept de autor?

Ar putea please sa ma ajuta cineva?
mersi

4 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Da, furi drepturi de autor.Nu ai cum sa dai "monetize" pentru aceste videoclipuri. Totusi poti sa ceri donatii de la fani daca ai un canal mare care se ocupa cu asa ceva.
De exemplu NightcoreReality. Acest canal nu are monetize dar primeste donatii de la fani.

Chiar daca nu faci bani din aceste videoclipuri trebuie sa dai "credits" in descriere artistului original.

De asemenea poti sa faci ceva de genul
https://www.youtube.com/watch?v=qLoVeAGlPEY

https://www.youtube.com/watch?v=Oq8VpKRl_qw

Tot nu o sa primesti bani decat daca pui un link unde sa ti se doneze. Tot nu o sa primesti nimic pana nu incepe sa te cunoasca lumea.

Ca sa faci bani din youtube atunci trebuie sa fii un artist unic sau sa ceri donatii.

Totusi exista si melodii pe care le poti utiliza lejer cu monetize. Trebuie doar sa dai credits in descriere.

Uite niste exemple:
https://www.youtube.com/watch?v=ZCEFtBJdjTA
https://www.youtube.com/watch?v=trvtxDRwGzI

Cauta pe net non-copyrighted music.
Chiar daca sunt melodii mai naspa... ai voie sa le folosesti oriunde.

Succes!

| RoryM explică (pentru RainmakerX):

Daca fac video gen asta si asa fur drepturile de autor nu?
https://www.youtube.com/watch?v=yoNjvzHAIUQ

| RainmakerX a răspuns (pentru RoryM):

Eu fac "asa ceva" Se numesc amv-uri, adica "animated music video".
https://www.youtube.com/watch?v=9HWzudfGkFk
Fii atenta!

Reguli pe care trebuie sa le stii atunci cand faci amv-uri.
1★ Amv-urile sunt realizate din fragmente de anime. *taieturi* O taietura nu trebuie sa fie mai mare de 25-30 de secunde. Daca faci o taietura de 40 de secunde atunci s-ar putea ca videoclipul tau sa fie interzis in anumite tari din simplul motiv ca ai "furat" acele 40 de secunde de la adevaratii creatori.
Daca faci taieturi mici...atunci nu ai nicio problema. E ca atunci cand scrii o poveste. Daca te inspiri din multe povesti atunci incepi sa faci o cu totul alta poveste.

2★ Ai voie sa folosesti ce melodii vrei dar nu o sa poti face bani din asa ceva. Poti doar sa lasi un link unde sa ti se doneze dar trebuie sa ai foarte mult talent pentru asta.

Atunci cand folosesti o melodie care nu iti apartine atunci undeva in videoclip trebuie sa mentionezi detinatorul acestuia. *cantaretul* *de obicei la final alaturi de anime-ul din care ai luat-o*

De asemenea descrierea trebuie sa contina un rand prin care anunti ca acel videoclip este "fan made si ca nu ai furat munca altora pentru bani"
Al 2-lea rand contine de obicei numele anime-ului si al 3-lea numele melodiei. *nu conteaza ordinea dar este bine sa le ai in descriere*

Succes! Daca ai intrebari atunci imi poti lasa mesaj/felicitare.

| GtA4eVeR a răspuns:

Depinde de muzica, si da vei fura drepturi de autor, asta daca nu ai cumva bani si vei plati licentele, dar cum spuneam pe muzica nocopyright nu furi nimic.