| Bibiutza a întrebat:

Buna!
As vrea sa va cer parerea, sfaturile etc.
Imi cer scuze celor care mi-au mai raspuns o data dar a fost refuzata intrebarea si nu am vazut rasp si as dori sa mi le scrieti inapoi daca se poate big grin
Deci...eu trec pe cls. a 8-a si deja unii din cls ne gandim deja la ce liceu s-a mergem (mai ales eu laughing ) prietena mea cea mai buna este de acord cu mine ca stinte sociale este cel mai usor profil posibil si as vrea sa mergem impreuna la un liceu la aprox 31 km distanta. am plati pe luna aprox 1 mil(lei vechi) pe autobuz este un oras mare. problema este ca sora prietenei mele (18 ani ) a facut liceul la un fel de orasel (este un sat mai mare ) din apropiere aprox. 10-18 km la mate-info (nu este acolo numai acest liceu ) si a stat in chirie. prietena mea acum cred ca o sa mearga acolo ca are cunostinte si are chirie si ea crede ca mai bine da 1 mil ( lei vechi ) pe chirie in loc de autobuz. cum sa o conving sa nu mearga la mate -info pentru ca chiar ea a zis ca nu-i place acest profil, nu se pricepe, dar totusi cred ca va merge pentru chirie... crying si eu nu stiu cum sas o conving ca va regreta eu nu vreau sa ma despart de ea nici ea de mine dar ajutati-ma pls crying

Răspuns Câştigător
| madaluhsha a răspuns:

Buna.
incearca sa-i prezinti prietenei tale toate avantajele profilului la care vrei tu sa te duci si sa-i prezinti si dezavantajele profilului la care vrea ea sa se duca.Incearca sa-i demonstrezi ca optiunea ta este mai buna, iar daca sunteti prietene adevarate veti gasi o solutie foarte buna. Sper sa reusesti sa o convingi. Succeswinking