| ღДℓἷʂմƙᾄღ a întrebat:

Bunahappy Ascultam o melodie (nu conteaza care) pe youtube, si pe urma m-am uitat la comentarii. Mda, ca de obicei se injura maghiarii/ungurii cu romanii. As vrea sa stiu si eu de ce va tot injurati? Si inca ceva. Sincer acum, sunteti mandrii ca sunteti romani? Astept raspunsuri happy

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

O multime de oameni din zona transilvaniei nu accepta nici acum dupa 70 de ani ca zona aceasta a intrat sub teritoriu romanesc.
De asta cauta mereu sa aiba o oarecare independenta fata de tara asta ....si binenteles ca asta supara.
Cer sa le fie predata istoria tarii in limba maghiara, dupa 70 de ani inca refuza sa vorbeasca romana....considera ca transilvania inca apartine de ungaria..etc
Romanii logic ca se enerveaza, e teriotoriul nostru pana la urma si indiferent ce a fost inainte de primul razboi mondial Transilvania tine de noi acum.

| Elvina a răspuns:

Eu nu injur nici pe net, nici in viata reala. Nu pot. Urasc tara in care m-am nascut, orasul in care traiesc, ce nu-mi ofera niciun viitor. Astept sa plec cat mai curand. Ca la noi nu e la nimeni> suntem condusi de hoti si banditi care nu-si urmaresc ddecat interesele proprii, nu ale natiunii. Sistemul sanitar e la pamant, la fel si cel de invatamant. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

| crina_1119 a răspuns:

Se injura pentru ca altceva mai bun nu au de facut. Pur si simplu cineva spune ceva si imediat toti incep sa il injure ...Fiecare e tare in fata pc-ului.winking

| BeibiiC a răspuns:

Eu cred ca ei se injura, pentru ca din cate stiu eu, candva o mare parte din Romania era a lor, si pe langa, nu se prea suporta unii pe alti.

Acum la cealalta intrebare, depinde. Uneori, cand vezi ca unii romani mai fac unele lucruri bune, sau suntem laudati si prin alte parti precum in strainatate, atunci cand aud o melodie romaneasca pe la radiouri din alte tari, DA, ma simt totusi un pic mandra ca sunt romanca si ca am poate ca, cu ce sa ma mandresc chiar daca e foarte putin. Pe alta parte, cand vin tigani sau tarani prin alte tari, fura, se imbata, se bat, si fac doar tampenii, atunci si mie imi e jena pentru ca provin din aceeasi tara cu ei. [ Spun asta, pentru ca eu stau in Spania, si de multe ori, sunt facuta de rusine doar pentru ca in tara noastra avem multi incompetenti. ]