| vip 2010 a întrebat:

Buna,
Ce as putea face sa slabesc vreo cateva kg. Nu mananc dulciuri, dar mai beau ziua cate o cafea dar o beau dulce...happy Voi ati tinut vre o dieta? a functionat? Please help me!big grin Am 15 ani jumate, 1, 67 si 65 de kg:happy

Răspuns Câştigător
| datoo a răspuns:

Buna!
La varsta ta ai o greutate normala, nu cred ca este necesar sa slabesti.
Dar daca vrei neaparat sa o faci uite am sa iti dau si eu cateva sfaturi, unele din auzite altele din "citite".
Este important sa bei multa apa. Dimineata cand te trezesti inainte sa mananci bea un pahar(doua daca poti)de apa. Evita consumul de alimente bogate in lipide(grasimi). Incearca sa faci efort de exemplu alearga.
Apa sa bei inainte de fiecare masa cat mai mult, trebuie sa bei in jur de 2 litri de apa pe zi (asta fiind cantitatea minima), Daca poti sa bei mai mult, esti invitata mea.
Mananca salate, nu folosii zahar sau sare cand le prepari.Zaharul ar trebui sa il scoti definitiv din dieta ta.Este un aliment in plus care nu face bine deloc.Eu de exemplu am renuntat sa mananc zahar de vreo doua luni si ma simt foarte bine, poate chiar mai bine decat atunci cand mancam.Renunta la pateuri (produsele de patiserie), renunta la ciocolata, bomboane, cafea, paine(paine mananca dar putina in jur de maxim 2 felii pe zi)si daca se poate sa fie paine Graham.
Mananca legume si fructe.
Si micsoreaza-ti portia de mancare zilnica.Mananca incet, mesteca mancarea cat mai mult inainte sa o inghiti(incearca cam 15-20 de mestecari/gura de mancare).
Incearca sa nu mai bei alte lichide in afara de lapte sau apa.Lapte mai putin, din cand in cand.De asemenea renunta la consumul de produse semipreparate, de produse prajite. Daca chiar nu poti renunta la prajeli(cartofi prajiti de exemplu) poti sa iti faci in continuare dar in loc sa folosesti ulei de floarea soarelui, foloseste nu ulei de masline ci ulei de palmier.Acesta nu are radicali in el si de acea este cel mai sanatos.De asemena acest tip de ulei il poti folosi de mai multe ori de exemplu sa faci odata cartofi prajiti si apoi ochiuri si apoi chiftele de exemplu cu acelasi ulei, mancarea nu isi ia gust de la cele precedente.
La salata foloseste ulei de masline.
Renunta de tot la uleiul de floarea soarelui.
No asta este tot ceea ce eu cunosc despre alimentatia sanatoasa si despre masurile necesare pentru a pierde din kilograme.
Sper ca iti va fi utli ceea ce ti-am scris.
Acuma sti cum este, "Baba rabda la frumusete".laughing
Succes

4 răspunsuri:
| K.Samuel a răspuns:

Corpul ia in greutate atunci cand iese din parametrii normali. Asta insemnand: anomalii in programul de alimentatie, alimente nesanatoase si lipsa miscarii.

Daca vrei sa ai un corp perfect, primul lucru care trebuie sa-l faci este sa iti faci ordine in viata. Sa mananci la ore regulate, sa nu sari peste nici una din mese, sa nu mananci dupa ora 18:00. De asemenea te incurajez sa-ti gasesti niste prietene cu care sa faci alergari prin parc sau sa-ti impui niste programe de fitness de pe YouTube. Astfel, in timp vei ajunge la corpul pe care-l doresti.

Dieta este o solutie pe termen scurt, daca nu este dublata cu sfaturile mentionate mai sus. Fii foarte atenta in alegerea dietelor, cele mai multe fiind nesanatoase.

| Audrey. a răspuns:

Ok - in primul rand, nu tine regim happy Regimurile alimentare sunt rele pentru din cel putin doua puncte de vedere - daca ai un metabolism lenes, singurul efect pe care il va avea un regim drastic este incetinirea si mai mare a metabolismului, mai ales la varsta asta.
In concluzie, dietele nu te ajuta decat pentru scurt timp si greutati mici.
Daca ai de pierdut 3-7 kg, o dieta disociata de doua saptamani e absolut OK. Mananca un singur tip de aliment pe zi vreme de doua saptamani, si vei pierde putinele kilograme nedorite. Daca vrei sa pierzi mai mult de sapte kilograme, insa, este de banuit ca obiceiurile tale alimentare au nevoie de schimbari subtile si permanente.

| FeTTiza a răspuns:

Pai in primul rand renunta la orice care tine de zahar la oricare indulcitor pe baza de zaharbig grin nu manca carne si fa cam 10 ture in jurul blocului zilnichappyia-ti si mp3 ca sa nu te plictisestyhappy

| CreatzaBắ a răspuns:

Sall,
Crede-ma, colega mea de clasa care are 12 ani e cam tot ca tine daca nu mai grasawinking. si incearca sa numai bei cafeaua atat de dulce sau se poate chiar delocwinking. si mai redu si din mancare...
Daca vrei, o reteta:* sper ca te-am ajutat cu ceva:* Dai funda?(plizz):X

- Ora 8:00 – 1 cafea.
- Ora 10:00 – 2 oua fierte
- Ora 12:00 – 1 pahar suc de rosii
- Ora 14:00 – 100 g sunca sau 1 felie paine prajita
- Ora 16:00 – 1 mar
- Ora 18:00 – 100 g branza slaba
Se slabeste 1 kg/zi.