| BadAngel3 a întrebat:

cine stie niste tratamente bune pentru par? Naturale sau pe alte baze. Am parul lung si imi cade in exces. De asemenea, mi-ar placea sa-l fac mai des...inainte il aveam foarte des, insa cu timpul s-a mai rarit din cauza acestei caderi cu nemiluita.Precizez ca nu folosesc placa sau feonul si nici nu ma vopsesc.
Nu vreau sa imi recomandati din auzite, ci din experiente.

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca problema este grava trebuie sa consulti un dermatolog. Nu astepta sa chelesti sa mergi la medic.
Daca nu e asa grav, din experienta pot sa-ti recomand uleiul de ricin, galbenusul de ou si mierea - in masti de 30 minute, ulei de cocos - masaj la radacini si ramai asa peste noapte.
Si fiindca totul pleaca din interior, alimentatie bogata in fructe si legume.

| BadAngel3 explică (pentru nugasescusernameliber):

As incerca galbenusul si mierea. Dar as vrea sa stiu, in cat timp se regenereaza parul? Adica, nu ma astept la rezultate peste noapte, dar mi-ar placea sa stiu timpul.
Si in plus, trebuie sa acopar cu ceva? Un prosop, de exemplu?
Puteam si pe privat, dar lasa.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru BadAngel3):

Iti faci masca si o aplici pe par, inclusiv la radacina si stai asa 30 minute. Are efect mai bun daca iti tragi pe cap o casca de dus (eu foloseam pungi) si peste o caciula sau un prosop, ideea este sa stea la cald. Apoi te speli. Cu tratamentele naturiste efectele se vad intr-o luna, doua.

5 răspunsuri:
| Ramina a răspuns:

Pentru cadere du-te la endocrinolog sa iti dea de facut analize, exista posibilitate foarte mare sa ai dereglari hormonale sau probleme cu tiroida daca iti cade mereu parul, nicio masca sau tratament nu va functiona, daca problema este din interior trebuie tratata de medic.Iti spun din proprie experienta pentru ca aveam aceeasi problema cu caderea parului si incercasem tot ce se putea pana am descoperit adevarata problema.Nu-ti recomand sa mergi la dermatologi pentru ca iti vor da sampoane de cadere si tot felul de chestii fara efect doar ca sa nu zica ca nu au incercat, du-te la endocrinolog si vezi ce e in neregula.

| kiri11 a răspuns:

Buna, poti citi multe informatii despre ingrijirea parului pe aceasta pagina: https://biancaipasdefrumusete.wordpress.com/

| nugasescusernameliber a răspuns:

Am uitat sa mentionez Bitterul suedez. Intern o lingura-doua pe zi si extern masaj capilar.