| CinevaAnonimă a întrebat:

Cum pot face macheta pentru o carte? Ce aplicaţii trebuie să folosesc?

Mulţumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Te referi la grafica și designul coperții?

Pentru desenarea unor motive individuale, Adobe Photoshop, Affinity Photo sau gratuit GIMP.

Aceste desene trebuie sa le realizezi exact la scara la care le dorești pe coperta, sau mai mari.
Asta pentru ca nu o sa le poți mari (scala). Dacă faci asta, pierzi calitate, se vor vedea pixelat.

Daca dorești grafica vectoriala (aceste desene o sa le poți mari fără a pierde calitatea), poți folosi Adobe Illustrator, Affinity Designer sau gratuit - Inkscape.

Când ai realizat elementele grafice individuale, programele în care poți efectiv realiza coperta, sunt :
Adobe InDesign,
Affinity Publisher
Sau gratuit:
Scribus

| CinevaAnonimă explică (pentru NLS):

Mulţumesc de sugestii, dar deja am început să fac macheta în canva.com. Celelalte aplicaţii/site-uri sunt mai bune?

| NLS a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da, sunt mult peste, în special cele contracost. (InDesign și Affinity Publisher, precum și un program similar de la Corel sunt folosite în mediul profesional, sunt programele cu care se creează și formateaza fiecare carte, ziar, revista, broșură... )

SCRIBUS e gratuit, însă are mai multe opțiuni și unelte decât aplicațiile web de genul celei folosite de tine.
E singurul program gratuit care merita, însă e nevoie sa îți acorzi un timp de învățare, nu e deloc complicat oricum.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLqazFFzUAPc6U1RcNRBMeCK6Hg3g_S6aN