| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa o conving pe mama ca nu exista Dumnezeu? Parca e oarba, nu accepta nici un argument, nu asculta, si nici nu vrea sa inteleaga posibilitatea de a crede intr-o iluzie. Stiu ca e trist sa afle ca suntem la intamplare in univers, ca nu avem nici un sprijin, ca murim si se termina totul. Eu cand am aflat ca nu exista m-am gandit sa ma sinucid. Viata e prea grea, plina de nedreptati, de chin, si ce rost mai are fara Dumnezeu? I-am dat niste argumente si a zis ca vin de la Satan. Ea crede in viata vesnica si in reintalnirea cu persoanele dragi, intr-o lume mai buna. Ar fi frumos daca ar fi asa, dar din pacate e doar un vis frumos. Este o fraza: care mai este diferenta dintre Hitler si Maica Teresa daca Dumnzeu nu exista? E foarte nedrept. Din pacate stiinta arata ca viata a aparut altfel decat a invatat mama mea. Oamenii nu vor sa accepte adevarul, sau poate ca stiinta minte. Daca Dumnezeu nu exista, mai bine nu ma nasteam niciodata. Stiu ca fiecare crede in ce vrea, dar daca ceea ce crede este o iluzie si nu exista?

Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

În primul rând tu nu ai nicio certitudine că Dumnezeu nu există. Dacă tu nu crezi e decizia ta. Nu ai de ce să o convingi pe mama ta de acest lucru. Poţi să îi dai câte argumente vrei tu, ea nu te va crede. Nu face nimic rău crezând, independent de faptul că Dumnezeu există sau nu. Nu îi mai judeca pe alţii şi nu mai judeca tu în locul altora. Cum a spus şi Elena, probabil nu eşti conştientă de întrebarea pe care ai postat-o. Nu te supăra dar din ce ai scris reiese că tu ai o dovadă clară cum că Dumnezeu nu există şi sincer, nu cred că ai aşa ceva. Indiferent că crezi sau nu, trebuie să-i respecţi atât pe cei care o fac dar şi pe cei care nu o fac. Nu trebuie să tratezi un om după religia pe care o are. Nu ai fost făcută pentru a judeca şi pentru a da verdicte în legătură cu existenţa lui Dumnezeu. Nu te supăra pentru că am fost atât de dur cu tine, dar trebuie să conştintizezi ce ai scris. An nou fericit!

Psihoyounger

39 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Vezi tu, nu prea esti sigura pe tine.Inca nu ai experienta ca sa iti dovedeasca ca Dumnezeu exista si sincer iti spun:iti doresc ca niciodata sa fii atat de aproape sa pierzi pe cineva incat ca cazi in genunchi si sa te rogi sa nu ti-l ia la el.Nu conteaza ca nu crezi in Dumnezeu, El crede in tine. E imposibil sa nu fi auzit vorbele astea! Si nu cred ca nu te-ai gandit macar pentru cateva secunde ce inseamna si un strop de credinta ai avut.In privinta vietii vesnice nimeni nu stie cu adevarat adevarul dar in fond ce te costa sa crezi.Pana la urma e singurul care nu o sa te dezamageasca niciodata.Si nu intelege a fi credincios=a tine post, a merge mereu la biserica, a spune rugaciuni mereu.Nu asta inseamna.Inseamna a-l percepe pe Dumnezeu ca pe un prieten de varsta ta, de a vorbi mereu cu el.Si,spre deosebire de prietenii reali el iti va raspunde prin fapte nu prin cuvinte.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu crezi intr-o iluzie, in ceva fals. Dumnezeu exista si nu poti sa convingi pe cineva de o minciuna cand persoana respectiva stie adevarul. Mama ta are dreptate, calea aleasa de tine e cea gresita, nu incerca s mai atragi si pe altii pe calea gresita.

mira
| mira a răspuns:

Ti-ai propus imposibilul.

| Cryssy a răspuns:

Off. Imi pare foarte rau sa vad ca nu crezi in Dumnezeu si in existenta Lui. Dar daca nu exista atunci cum a aparut tot ce vezi in jurul tau? Cum a aparut omenirea? Daca tu crezi ca nu exista Dumnezeu nu incerca sa ii convingi si pe altii de asta. Imi pare foarte rau pentru copiii tai (atunci cand vei avea) care probabil vor creste cu impresia (gresita) ca Dumnezeu nu exista.
Numai bine si ai grija de tine! Poate iti vei da seama si tu ca totusi Dumnezeu exista.

| BUBULINA a răspuns:

Faza comica

Profesorul: Copii, omul a fost creat de Dumnezeu din pamant...
Elevul: Tatal meu spune ca ne tragem din maimuta.
Profesorul: Nu ma intereseaza cazul familiei tale, eu aici vorbesc despre restul.

| oz a răspuns:

Nu trebuie sa o convingi. Pune-te putin in locul ei.

Atunci cand esti mic, parinti au o mare influenta asupra ta, si de cele mai multe ori acestia iti "hranesc" curiozitatea cu dumnezeu si implicit credinta. Ei iti spun cum dumnezeu a facut lumea, cum trebuie sa te rogi in fiecare zi si sa-i multumesti lui, ca trebuie sa mergi la biserica duminica, daca ai realizat ceva, ai realizat numai cu ajutorul lui dumnezeu si etc.Deci cam pe la varsta de 12 ani trebuie sa avem una bucata credincios convins.De aici se diversifica lucrurile.Majoritatea aprofundeaza si devin fanatici, traiesc prin prisma lui dumnezeu, nu accepta alta varianta. Pur si simplu cred orbeste. Dar mai exista si o minoritate, care prefera sa se documenteze.Asa au decoperit ca in istoria indepartata(atat de indepartata incat nu prea iti sare in ochii ca biblia) au existat mai multi zei, care erau la randul lor venerati de popoare intregi.Si acestia erau atotstiutori si aveau puteri depline asupra oamenilor.Mai aprofundezi si ai sa descoperi un tipar, oamenii nu puteau explica anumite fenomene(fulgerul, tunetul, ploaia, soarele) si au preferat sa le numeasca "puterea zeilor". Apoi s-au nascut niste oamenii destepti(bucuria noastra dar nu si a lor, pentru ca au sfarsit tragic, omorati prin cele mai urate metode de "slujitorii domnului") acestia s-au gandit ca "baiii pamantul nu e plat, e rotund...si pamantul nu este buricul universului, e un sambure dintr-un fruct, si fructul dintr-un cos, si cosul dintr-un hambar..." Atunci au realizat preotii ca "a gandi" va insemna disparitia credintei lor, si daca dispare credinta dispare si banul(da, primeau foarte multi bani pentru spalarea pacatelor) si au inceput sa ii casapeasca pe astia mai destepti.Si inca din acele vremuri cei care nu erau "dedicati" lui dumnezeu erau omorati, fugariti prin toate tinuturile, si nu erau lasati sa faca cercetari pentru a-si intarii propriile convingeri.
Astazi lumea este "civilizata" copilul este manipulat de mic(mic adica nu stie, ii spunem noi "ce trebuie" "ce e corect") de parinti de scoala de alte persoane. Dar la randul lor aceste persoane au fost si ele manipulate si cei care i-au manipulat pe ei au fost si EI manipulati si influentati.Asadar "sistemul" merge. Dar din cate observ eu "incep" sa apara niste "bube" odata cu evolutia tehnologica, evolutia stiintei a fizicii etc.

Da stiu, este mult mai greu sa faci bine atunci cand stii ca nu primesti ca rasplata o "relaxare vesnica" si daca faci vru'n pacat(si noi le facem indiferent de credinta sau de "necredinta" in mod constient sau nu) vei fi fiert intr-un cazan cu smoala PE VECIE (apropo, nu mai eu stiu faza cu()cazanul?) sau sa va spun ce mi-a spus profa de religie in generala(daca fumati mergeti in iad unde veti tine jaratic incins in gura, vorbesc serios chiar asa a zis)

Oare cum fac acei oameni de stiinta, cei care isi dedica viata cercetarii stiind ca poate nu vor mai trai sa o "vada" in aplicare. Fara sa spere la vreo' viata vesnica.

| oz a răspuns:

O intrebare am pentru cei credinciosi.
Avem doua tinuturi(tinutulA si tinutulB)(tinut=asezare)) care nu au nici o legatura intre ele si nici o legatura cu lumea exterioara.
TinutulA este un tinut unde oamenii nu cunosc notiunea de dumnezeu, nu cunosc nici o biblie.
TinutulB este un tinut unde oamenii cred in dumnezeu, si respecta biblia.
TinutulA oamenii din acest tinut au un lider, un lider drept si oamenii il respect si ii multumesc ca mentine ordinea.
TinutulB oamenii din acest tinut au la randul lor un lider, la fel de bun si de drept numai ca nu isi asuma intreaga responsabilitate asupra faptelor bune pe care le face, el multumeste lui dumnezeu, oamenii facand la fel.
Acum, daca un copil se naste in tinutulA va fi crestin sau ateu?
Daca un copil se naste in tinutulB va fi crestin sau ateu?
Acesti copii cresc traiesc imbatranesc si mor.
Acum luam ambele variante la rece.Sa presupunem ca cei din tinutulA au avut dreptate. Dumnezeu nu exista.Ambii copii(cei care au crescut au trait si au murit) au murit si sunt morti de-a binelea(fara viata de dincolo, fara iad, fara rai, fara purgatoriu)
Acum sa presupunem ca cei din tinutulB au avut dreptate.Ambii copii(care au crescut au trait si au murit) au ajuns la judecata de apoi. Ce face dumnezeu cu ei?

| EUSIATIT a răspuns:

Parerea ta pastreaz o daca asa gindesti. N u cauta sa convingi pe altii se pare ca esti totusi [ateu]

| Irina a răspuns:

Parerea mea este ca totul din jurul nostru are o explicatie stiintifica dar sunt facute tot de Dumnezeu. De ce crezi tu ca stiinta nu are de-a face cu El?

| demonangel37 a răspuns:

Te inteleg ca te-ai luat dupa unul si altul si ca uni cred in evolutie dar acea evolutie datorita cui se intampla? crezi ca vine asa simplu pe o tava azi esti larva maine om? nu crezi ca este un pic cam imposibil? Dumnezeu exista doar ca trebuie sa vezi asta si sa simti toti credem in dumnezeu fie ca este voit sau nu cand ceri ceva care il vrei nu zic te rog Doamne fa ca... sau Ajuta-ma Doamne cu? tu ce crezi?
si evolutia care cred oameni aceeia ca o sa aiba loc crezi ca se intampla de azi pe maine? noi deja suntem intr-o evolutie dar cine crede asta nimeni pentru ca nu-si dau seama de asta oamenii de stiinta, documente scrise pai hay sa-ti mai spun ceva multe lucruri sunt ascunse de gandurile si mintile oamenilor ca sa nu aflam multe adevaruri tu chiar crezi tot ceea ce citesti pe net? crezi ca acele documente au fost postate doar asa? poate ca au fost si ele un pic modificate iar mama ta din moment ce crede in Dumnezeu tu crezi ca nu are motive? uite te-a dat pe tine, ai o viata tu cum te-ai nascut cu ce ajutor? sa gandim in toaate felurile si sa punem problema pe mai multe parti apoy sa punem intrebari ca astea

| demonangel37 a răspuns:

Pai trebuie sa te conviga cineva trebyie sa vezi singura acest lucru un ateu de fapt asa sut ei atei incearca sa te convinga de unele lucruri iar uni cad in plasa dar trebuie sa vezi toate posibilitatile de exemplu ceea ec te inconjoara apa, aerul, oamenii, bine acum nu exclud si cosmosul dar totusi ti-am spus si mai devreme daca citesti o sa intelegi asculta sfatul mai multor persoane nu a catorva cum ar fi 4 sau 5 persoane

| StelutaDintreNori a răspuns:

Nu incerca sa o convingi. Fiecare isi tine ideile sale pentru el, isi face viata cum vrea. Si nu-ti pune intrebari de-astea filozofice pentru ca daca omenirea intreaga nu a aflat raspunsurile, nu o sa le afli nici tu. O sa ai doar probleme daca te pui impotriva oamenilor.

| MoNsTeR a răspuns:

Esti nebuna!? daca u nu crezi e treaba ta. dar nu-i influenta si pe restul.de cand e lumea exista o forta divina.mai demult erau zeii iar de cateva mii de ani exista DUMNEZEU.eu unul recunosc ca nu sunt prea religios in sensul ca nu prea merg la bisericastraight face. dar ma rog si eu am icoane cruci si unele carti bisericesti in casa. daca u crezi in stiinta cum ca am fi evoluat din maimute e treaba ta. mie numi prea vine sa cred.animalu este animal omul e om. oamenii au venit de la adam si eva. iar restul au fost facute de dumnezeu respectiv fauna si flora. poate ca maimutele lea pus ca sa fie mai apropiate de noi prin forma corpului si prin temperamentul dragalas.si cum poti sa zici ca DUMNEZEU este o iluzie si nu exista.pentru tine sigur nu exista pentru ca nu crezi in el.nu mai fi crestina si daca nu-ti comvine ca exista DUMNEZEU du-te la atei si lasane pe noi cu EL ca ei nu cred in nc. dar nu mai influenta pe nimeni.incearca sa asculti de mama ta si mai lasa informatiile stiintifice de pe net. app esti cumva satanista? thinking

| moodyblues a răspuns:

Draga mea, de ce trebuie sa o convingi? omul se naste cu dorinta de a avea un dumnezeu/o iubire absoluta.eu sunt fideista afectiv(nu intelectual) exact ca tine si ca multi atei. putini insa inving fideismul/speranta cu stiinta deoarece cine nu isi doreste viata vesnica, alinare dumnezeiasca, etc? este greu sa acceptam realitatea pentru ca in inima unor oameni speranta va dainui vesnic

| moodyblues a răspuns:

Tu si elena mi-ati amintit de copilarie cand ma gasea mama citind carti despre ateism.cum imi spunea ea saraca,, trezeste-te la realitate mai alexandra caci nu se stie cand dumnezeu ne va pierde pe toti si vei da cu capul de pragul de sus!''sau,, cum adica de unde stiu de dumnezeu. m-a ajutat prin atatea!''. crede-ma ca va veni o vreme cand iti va parea rau ca ai contrazis-o.nu pentru ca te-ai inselat caci ai gandit bine ci doar pentru ca in sufletul sau de mama avea mereu in gand temerea si tristetea,, nu vreau ca fiica mea sa ajunga in iad''sau,, cine stie prin ce incercari o va trece dumnezeu sa se indrepte''sau,, voi muri fara sa imi vad copilul crestin''. nu ii mai spune din astea pentru ca pur si simplu nu vrei sa patesti ca mine

| moodyblues a răspuns:

Mie mi se pare ca renunti la credintele stiintifice doar pentru ca oamenii de pe topic sunt crestini! de ce sa nu te increzi in stiinta? richard dawkins... ce imi place cum gandeste omul asta! draga mea, cum poti sa elimini asa de usor evolutionismul? ai primit vreo dovada pentru creationism in schimbul celor pentru evolutionism? NU.continua sa cercetezi! ma mir cum de te-a influentat majoritatea! nu merge spre naivitate! nu te simti vinovata caci nu ai convins pe nimeni spre ateism ci ei te-au condus spre credulitate!

| chris_7812 a răspuns:

Daca Dumnezeu nu exista si tu crezi, nu ai ce pierde, oricum noi din fire dorim sa fim morali si sa facem fapte bune, dar daca Dumnezeu exista si tu nu crezi ai pierdut tot

| Stefff a răspuns:

Ai gandit macar putin cand ai postat aceasta intrebare? Nu mama ta e oarba, ci tu!

| Vero1 a răspuns:

Draga mea...stii cum e Dumnezeu exista pentru cei care cred in el, iar pentru cei care nu cred asta...nu exista. Nu stiu ce te-a putut face pe tine sa crezi ca nu exista, dar cu toate astea, daca tu nu crezi de ce vrei sa ii faci si pe altii sa nu creada? Dup cum am mai spos Dumnezeu exista pentru cei care chiar cred in El. Pt informatii mai multe incearca sa te duci si tu pe la Biserica, daca aia mai auzit de acest cuvant si poate te vei lamuri cu adevarat daca exista sau nu.

| nemo_6725 a răspuns:

Parere mea este ca tu ai o problema, nu mama ta! D-zeu EXISTA! n-am de gand sa incerc sa te conving cu argumente, dar, am o curiozitate; spune-mi si mie cand " ai aflat " ca nu exista D-zeu? ca murim si gata? Convinge-ma, sunt numai ochi si urechi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este suficient ca tu gandesti altfel, pentru ea Dumnezeu este punct de echilibru, fara el n-ar rezista, tu da, pentru ca ai toata viata inainte. Pune-o sa citeasca informatiile de pe net ref la ultimele descoperiri in domeniu dar ma indoiesc ca o sa le citeasca, las-o sa traiasca cu ceea ce s-a nascut, spune ce stii copiilor tai pentru ca ceilalti incep sa se informeze si vom avea o alta vizune catre divinitate, in curand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea cred ca esti total inconstienta de intrbarea care ai postat-o.Insa nu te condamn.Atata timp cat omul traieste departe de Dumnezeu e si logic sa nu creada nimic... Tu ai auzit de Biserica, de Sf Biblie? Ai citit vreodata carti despre Dumnezeu, carti religioase? Nu ai auzit pana si pe internet de site-uri crestin-ortodoxe? Trezeste-te la realitate Mada pana nu e prea tarziu. Daca vrei putem vb si in particular...Eu m-am convins si nu numai o data ca Dumnezeu exista si e intotdeauna alaturi de mine nu numai la nevoie.Curaj draga mea nu lasa intunericul sa iti cuprinda sufletelul de tot inca mai ai o sansa, o speranta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt foarte confuza. M-am lasat influentata de oamenii care cred in evolutie si sunt foarte convinsi, ei considera ca evolutia chiar a avut loc, ca o bacterie s-a transformat in om in miliarde de ani. Acum nu mai stiu ce sa cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si tu de unde sti ca nu exista? Este cuvantul tau impotriva cuvantului ei, si daca este mama ta, mai bine sa taci, pui capul in pamant, ramai cu ideile tale, dar nu le mai spune la nimeni.
Fiecare crede in ce vrea, nimeni nu este in masura sa influenteze in vreun fel ideile proprii. Atat timp cat si mama ta este un om rational si egal in drepturi cu noi toti, are dreptul de a alege ceea ce considera ea ca e bine. Atat timp cat nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu avem voie se credem in iluzii cum spui tu, in vise, in forte, in zei, in noi.
Sunt si oameni de stiinta care cred in Dumnezeu, pentru ca stiinta fara Dumnezeu este inexistenta, cum de altfel si medicina, si scoala, viata totul... Esti la o varsta frageda, insa cand vei intalni obstacole, greutati in viata ta, o sa spui cu voce tare si cu tot sufletul: Doamne ajuta-mi! dar cred ca ai facut-o deja...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hitler era criminal, iar Teresa o sfanta. Ma refeream la faptul ca aveam speranta ca vor fi judecati de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt satanista. Doar sunt la varsta intrebarilor. Cred ca am acordat prea multa incredere stiintei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am scris aceasta intrebare. Va rog sa nu ma criticati, ci ajutati-ma sa cred in Dumnezeu. Eu am crezut pana de curand, nu incerc sa conving pe nimeni, eu am nevoie sa fiu convinsa. M-au derutat descoperirile stiintifice si un ateu, numit Richard Dawkins.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog sa nu ma criticati. Eu vreau sa cred in Dumnezeu si nu incerc sa conving pe nimeni, ci am nevoie sa fiu convinsa. M-a derutat un ateu, numit Richard Dawkins(un evolutionist), care il sustine pe Darwin.Era foarte convins ca omul a evoluat din maimute si sustinea ca are sute de dovezi, sau chiar mii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Acum m-ati convins ca exista.Este usor sa cazi in plasa si sa te indoiesti.