| VivaRoZ a întrebat:

Cum se extrag uleiurile volatile din trandafiri?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cea mai buna metoda pentru obtinerea uleiului volatil de calitate este presarea, dar prin acest procedeu nu se poate extrage intreaga cantitate din materialul vegetal. In practica obisnuita, extractia uleiurilor volatile se face, fie prin distilare cu vapori de apa, fie cu ajutorul diversilor solventi organici.
Metodele mai importante de extragere a uleiurilor volatile sunt:
distilarea cu apă, antrenarea cu vapori, extracţia cu diferiţi solvenţi (volatili, nevolatili, solizi), extracţia prin fermentare, prin incizare şi prin metode mecanice. Procedeele care implică intervenţia termică degradează în mod inevitabil compoziţia uleiurilor volatile, diminuându-le calităţile curative. Totuşi, trebuie ştiut faptul că procesarea la rece, singura care le păstrează intacte proprietăţile, ridică extrem de mult costurile de producţie, ceea ce face ca uleiul să devină aproape inaccesibil de scump.
Te pup!