| anonim_4396 a întrebat:

big grin La profilul de Arhitectura se da bac la matematica?

6 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Da, se da matematica.
Este un profil tehnic, deci are legatura cu matematica.
Si la admiterea de la Facultatea de Ahitectura se da matematica.

| 이채린 a răspuns (pentru zdrangoi):

Nu e profil tehnic...

| zdrangoi a răspuns (pentru 이채린):

Dar ce profil o fi?
Umanist?

| 이채린 a răspuns (pentru zdrangoi):

Artistic. E un liceu de arte...

| zdrangoi a răspuns (pentru 이채린):

Imi pare rau.

Liceul de Arte plastice (Tonitza - daca esti din Bucuresti) nu are nici o legatura cu arhitectura, nu are aceasta sectie.
Are sectie de pictura, sculptura, design vestimentar, design ambiental, design industrial, muzica, etc.
Deci profil artistic.
http://www.marinacapatina.com/......nitza.html

Exista Liceul de Arhitectura (tot in Bucuresti):
http://www.admitereliceu.ro/......-bucuresti
care este cu profil tehnic.

Chiar daca arhitectura, adevarat, poate fi considerata o arta.

Fac exceptie kitsch-urile construite in mai toata tara, proiectate de arhitecti care nu au vrut altceva dacat sa ia bani pe proiecte de un prost gust rar intalnit.
Vezi celebrele castele cu turnulete ale romilor, multe vile facute la comanda clientilor, fara a tine seama de incadrare in zona, urbanism, etc.

Deci la BAC se da matematica.

| SemicercPregatireAdmitereArhitectura a răspuns:

Vrei să devii student la Arhitectură?
Suntem cei care te vor ajuta să fii bine pregătit la admitere.
Intră și tu în Semicercul nostru! E deschis! Pregatirea se face in weekend, in Bucuresti, central, intr-o galerie de arta privata pe langa Gara de Nord
https://www.facebook.com/semicercarhitectura

Hai sa ne cunoastem :)
ECHIPA SEMICERC