| vacarescu a întrebat:

BUNA! daca pun trei-patru fosfor de pe chibrite intr-un tubulet mai mic si dupa aia ii dau foc pot sa puste adica am putut face o petarda?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Nu-ţi pot spune decât că acel fosfor cu sulf de pe chibrite face zgomot la lovire iar petardele au altă compoziţie. Nu pot să-ţi dau reţeta.
Ai aici alţi autori : http://www.tpu.ro/......arte-tare/
Sau caută pe net : petarde cu minium de plumb.

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Altfel funcţionează dar nu-ţi explic pentru că e periculos.

| vacarescu explică (pentru Arthur):

laughingbig grin te rogbig grin

| vacarescu explică (pentru Arthur):

Daa imi explici si eu tot nu resesc tot iti dau funda promitbig grinbig grin

| s3v3n7 a răspuns:

Petarda e praf de pusca ..doar acel fitil e un fel de fosfor