| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa iau o persoana in spatiu in momentul in care face 18 ani, ce acte imi trebuie si cum se procedeaza? Acea persoana nu se intelege cu parintii si nu mai are cum sa isi Faca C. I. la domiciliul respectiv si nici parintii nu o ajuta cu alta C. I. De aceea vreau sa o iau in spatiu ca am inteles ca la expirarea C. I. poti sa faci alta daca te ia cineva in spatiu. Spuneti-mi cum trebuie sa pocedez si ce acte imi trebuie.

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Te duci cu el la sectia de politie,acolo unde se legalizeaza buletinele,prin Centru. nu stiu unde este la tine in oras. te duci cand trebuie sa si-l faca. trebuie sa ai actele astea la tine obligatoriu. i se cer ca sa se stie unde sa-l gaseasca sau bine zis sa il caute,in caz in care au o treaba cu el.(de obicei,daca savarseste o fapta penala) si trebuie sa iti dai semnatura,pentru ca il gazduiesti. daca doresti sa ii ceri bani pe chirie,asa cum ti-am spus,legal se face printr-un act pe care il intocmeste notarul.
Dupa ce ii expira,ba chiar inainte,e recomandat sa il aiba facut(i se schimba seria, nr si daca isi schimba si adresa, atuci va fi in functie de cine il gazduieste) pentru a nu fi amendat. fara intarziere(peste o saptamana, doua maxim dupa, il cauta tinand cont de vechile informatii pentru a-l sanctiona)

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Iti trebuie actul de la casa/contractul de inchiriere, documentul personal de identitate al amandurora si acolo hotarasti daca doresti sa ii ceri bani ca sta la tine sau il lasi pe gratis, ca pe un membru din familie. vezi sa nu te complici. dupa, e mai greu sa il dai afara din casa. In caz in care crezi ca merita, felicitari! este foarte frumos gestul.

| aă9aat9999a9aaa99aăaaaăaaaaaaaăaa a răspuns (pentru Donsavas):

Se poate face asta dupa ce ii expira C.I? Ca motivul pentu care o iau in spatiu este sa o ajut cu buletinul. Dar nu stiu daca este posibil sa fac actele de luare in spatiu dupa ce i-a expirat si cum sa procedez cu facerea noii C. I.

| Donsavas a răspuns (pentru aă9aat9999a9aaa99aăaaaăaaaaaaaăaa):

Te duci cu el la sectia de politie,acolo unde se legalizeaza buletinele,prin Centru. nu stiu unde este la tine in oras. te duci cand trebuie sa si-l faca. trebuie sa ai actele astea la tine obligatoriu. i se cer ca sa se stie unde sa-l gaseasca sau bine zis sa il caute,in caz in care au o treaba cu el.(de obicei,daca savarseste o fapta penala) si trebuie sa iti dai semnatura,pentru ca il gazduiesti. daca doresti sa ii ceri bani pe chirie,asa cum ti-am spus,legal se face printr-un act pe care il intocmeste notarul.
Dupa ce ii expira,ba chiar inainte,e recomandat sa il aiba facut(i se schimba seria, nr si daca isi schimba si adresa, atuci va fi in functie de cine il gazduieste) pentru a nu fi amendat. fara intarziere(peste o saptamana, doua maxim dupa, il cauta tinand cont de vechile informatii pentru a-l sanctiona)

| OnePiece a răspuns:

Inca unul care vrea sa apara la Zappy.

| aă9aat9999a9aaa99aăaaaăaaaaaaaăaa a răspuns (pentru OnePiece):

Nici macar nu stiu ce e aia "zappy". Daca nu aveai de gând sa dai un raspuns care sa ma ajute, mai bine te abtineaiwinking