| alexandrastietotul a întrebat:

Buna
dau funda+vot
Am 15 ani peste 2 luni jumate fac 16
Nu ma inteleg deloc cu mama mea iar tatal este decedat,ma cearta toata ziua si eu nu am nici o vina,ma bate ii pune pe frati mei sa ma bata, nu ma lasa afara, nu ma lasa de fiecaredata la scoala si nu reau sa pierd ani de scoala crying
Vreau sa ma mut la prietenul meu are 23 de ani si i-am vorbit cu parinti lui vrea sa ma ia la ei dar ai mei nicii nu sunt de acord sa fiu cu el pentru mama mea nimeni nu este bun toti sun vagabonti si fetele zdrente nu ma lasa sa am prieteni sau prietene, daca ma mut la el poate cineva sa ma ia de acolo? daca eu sustin ca vreau sa raman cu el oricesar intampla? uni zic ca pot ca daca zic ca vreau sa raman cu el nu are ce sa imi faca dar alti zic ca nu se poate sa raman la el ca ma va lua politia voi ce ziceti?
Cel mai bun si sigur raspuns va primi funda+vot

3 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Nu poti fugi pur si simplu in bratele iubitului tau, avand in vedere ca esti minora el ar putea avea probleme daca te muti la el.Fratii tai se poarta extrem de josnic, daca o asculta pe mama ta si te bat, iti recomand sa ceri ajutorul unui adult din afara casei. Poate o alta ruda sau cineva de la scoala.Cel mai grav e ca mama ta nu te lasa sa mergi la scoala, probabil pentru ca vrea sa te tina langa ea si nu vrea sa termini liceul pentru a fi dependenta de ea cat mai mult timp.Tu singura nu prea ai ce face, daca situatia s-a complicat in halul asta, dar nu poti fugi de aceste probleme.Trebuie sa le infrunti, sa-ti termini macar liceul iar abia dupa te poti gandi la o viata impreuna cu iubitul tau. Poti sa suni chiar asistenta sociala, nu stiu din ce oras esti, dar in cel mai rau caz te poti duce la politie.

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Inca esti minora, nu poti decide asta, iar legea posibil sa-l pedepsasca pe el. Ai mare grija ce vrei sa faci si ce decizii iei.
Succes!

| Miki280 a răspuns:

Problema e ca tu nu ai 18 ani, esti inca sub tutela mamei tale, iar daca aceasta va face plangere la politie prietenul tau ar putea avea probleme pentru ca esti minora. Mai bine ai vorbii cu mama ta si sa va apropiati mai mult sau cu fratii tai, macar ei sa iti fie alaturi.