| Ioana8500 a întrebat:

Buna, de cand ma stiu sunt asa ..mai exact nu inteleg ce vorbesc persoanele cu mine sau cu altii chiar si foarte aproape de mine uneori o parte, alteori nimic...aceeasi problema o am si la Tv si la citit (doar ca la citit pot sa recitesc insa, dupa ce inchid cartea si incerc sa imi amintesc ce am citit. imi dau seama ca nu am retinut mare lucru, de multe ori citesc in gol apoi recitesc intr-una pana inteleg, inchid cartea si constat ca nu am retinut mare lucru, grupurile de cuvinte sau cuvintele noi, mi le amintesc cu foarte mare greutate, alteori deloc)... Inteleg foarte greu alteori deloc... s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Constat ca tu ai postat intrebarea asta dupa miezul noptii, ceea ce confirma faptul ca ai creierul super obosit, din cauza ca stai foarte mult online, in loc sa-ti odihnesti creierul.

Acest lucru duce la lipsa concetratiei si a puterii de memorare, la declansare de boli psihice/mentale care debuteaza cu depresie, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenie samd.
invatatul seface cand ai creierul odihnit si cand absolut toate electronicele sunt inchise si nu te pot tenta sau deranja.

Se citeste cate un paragraf/text din lectia respectiva si inchizi cartea incercand sa reproduci cu voce tare (sau in gand) doar esenta acelui text/paragraf citit.
Incet incet vei realiza ca iti vei aduce aminte tot, fiindca asa inveti logic, nu papagaliceste.

| sierra1 a răspuns:

" nu inteleg ce vorbesc persoanele cu mine sau cu altii chiar si foarte aproape"

fără supărare, ai cumva vreo formă de retard?