| utilizator03 a întrebat:

Buna. De ce atunci cand vorbim cu cineva, spunem anumite lucruri sau replici, iar dupa aceea analizam situatia si ne dam seama ca mai bine am fi spus altceva si lucruri de genul. Ma consuma tare asta in ultimul timp. Oare raspund prea repede fara sa gandesc si dupa de aici si dezamagirea?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca nu esti inca matura, daca te grabesti sa raspunzi ce-ti vine la gura, fara sa gandesti intrebarea sau sa judeci situatia respectiva, ca sa dai un raspuns corect, pertinent, politicos samd.

| MistarGoGu a răspuns:

80 % DA! DE aia Domnul a dat omului 2 urechi și doar 1 GURA! Acum depinde și cu cine vorbești! Una este sa dai replici la caterinca aiurea unui om fără prea mare importanta în viata ta alta este sa vorbești aiurea sau răutăcios fără motiv cu părinții, frații sau rude apropiate sau cu oameni care te pot ajuta în anumite situații.