| Alexia87991 a întrebat:

Buna
Deci un fost mi-a trimis 1.000 lei pentru a
merge la un control ginecologic amândoi credeam ca sunt însărcinată.
De dimineață mi-a venit stopul si nu ma mai dusai, tipul ăsta a fost un mare nenorocit care m-a folosit si am hotărât să păstrez banii.
A început să ma amenințe, ca daca nu îi trimit banii înapoi mă dă la poliție si zice că l-am șantajat emoțional pentru a face rost de bani si ca arata mesaje cu mine în care poate dovedi ca nu am mai fost la clinica si tranzacția.
Imi poate face rau din punct de vedere legal? având în vedere că nu eu i-am cerut si nu i-am furat el mi i-a trimis.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

El are dreptate si poate sa te acuze de inselaciune, ceea ce tie iti poate aduce numai necazuri si dosar penal pentru inselaciune.

| Mosotti a răspuns:

Nu stiu daca poti avea probleme, faci cum crezi, dar e un fel de inselaciune cumva. Nu cred ca ai avea probleme cu legea pentru asta. Si oricum eu nu as fi facut asa, eu as fi mers cu tine si plateam eu acolo daca era cazul. A fost cam naiv.
Ca si daca erai insarcinata poate nici asa nu te duceai ca nu vroiai. Poate o rade si politia cat de fraier e.

Nu te-a folosit, ca si tu te-ai simtit bine cu el, ai facut-o de bunavoie, nu te-a violat si nu te-ai sacrificat pentru el tu nesimtindu-te bine.
Amandoi v-ati simtit in egala masura bine. De ce a fost nenorocit? Ti-a facut vreun rau? Te-a batut? Fortat?

V-ati folosit unul de altul in mod egal pentru placere. Ca daca nu iti placea nu avea sanse sa se culce cu tine.
Esti folosita doar daca el beneficia de relatie, si tu nu.

| Marius22222222222 a răspuns:

Logic că poți avea dosar penal pentru forma de înșelăciune

| Cinic a răspuns:

Din punct de vedere legal, tu l-ai pacalit. I-ai luat banii prin inselaciune. El nu te-a folosit cu nimic, ca nu te-a violat. Ti-ai dorit si tu sa faci sex cu el. Daca un barbat face sex cu tine nu este obligat sa te ia de nevasta. Gandeste-te la cati baieti ai dat si tu papucii pe motiv ca ti-s-a luat de ei, asta ce ar insemna ca tu i-ai folosit?! Nu! Ti-a placut de ei si dupa aia ai gasit optiuni mai bune. Iar optiunile mai bune si-au gasit alte optiuni mai bune si evident te-au inlocuit. Ca asa functioneaza realitatea. Daca tipul are conversatii cu tine referitoare la cei 1000 de lei, este foarte posibil sa ai probleme cu legea.