| anonim_4396 a întrebat:

Buna din nou :* Vreau sa stiu ce se intampla daca am restanta la un examen la facultatea ASE. Stiu ca daca am restanta in presesiune la o materie oarecare (fara examen ) trebuie sa dau in iulie un test si daca nu il promovez trebuie sa urmez in anul 2 cursurile si seminariile la materia respectiva, dar daca am restanta la unul sau mai multe examene? Cate restante imi permite facultatea sa fac? Si daca trec peste numarul permis ce se intampla?

Daca am restante ma pot transfera la distanta?

Va rog ajutati-ma si va multumesc frumos :*

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Cred ca lucrurile sunt asemanatoare pentru diverse facultati: adica ai posibilitatea sa dai examenul in presesiune si cred ca si in toamna. Daca nu, treci cu el in anul celalalt. Ai un numar de credite in functie de care treci; numeri creditele pe care le are fiecare curs si vezi cate credite necesare sunt pentru a trece in anul urmator si scazi din total credite la cele la care nu treci. Vezi daca numarul ramas este egal sau mai mic fata de cel necesar. Daca este mai mic nu treci anul.