| panaandreeacristina a întrebat:

Eu am 12 ani, si un baiat care se da la mine pe facebook are 19. El spune ca vrea sa fie cu mine,si ca iubirea nu are varsta, si ca o sa ne intalnim noi candva.Sa ii accept prietenia?

Răspuns Câştigător
| anabelisa a răspuns:

Hm...din pacate tot mai multe astfel de fete in situatia ta.Eu am aproape 18 ani.No sa incerc acuma sa-ti tin predici despre cat de periculos este sa interactionezi cu un baiat de 19 ani,pe deasupra un PEDOFIL,care vrea sa-i cazi in plasa,unul care vrea sa profite de naivitatea caracteristica varstei tale si asa mai departe. Poate ca si eu la varsta ta,eram tentata sa-i accept prietenia, dar intotdeauna ratiunea a predominat pentru mine. Poate ca suna putin prea nu stiu cum, dar asa este.
Orice persoana normala de aici, te-ar sfatui sa nu comiti o greseala grava, acceptandu-i acestui baiat prietenia si sa-i dai direct block pe facebook pentru a nu putea sa te ademeneasca cu tot felul de lucruri.Mda,iubirea poate ca nu o avea varsta... daca tu aveai 20 de ani si el 27 era altceva.Si,stiind ca nu ai aceasta varsta, iti recomand sa stai cuminte in banca ta si sa il ignori pe acest individ, care nu are altceva de facut decat sa racoleze tinere pe internet.

1 răspuns:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Cel putin din punct de vedere legal asta se cheama pedofilie. Relatia dintre un matur si un minor sub 13 ani intra sub incidenta legii, se cheama pedofilie si se pedepseste cu inchisoarea, pentru matur desigur, iar maturul este persoana care a implinit deja 18 ani, e absolut irelevant ca el are 19 si probabil mintea unuia de 14. Eu cred ca ar trebui pedepsita si instigarea sau incurajarea pedofiliei chiar si cea din partea minorului sau minorei implicata in fapt. Cu alte cuvinte vezi-ti de scoala, te mananca desdemona si vrei sa ti-o scarpini de la varsta asta?