| Morenastyle a întrebat:

Eu am o prietena. Suntem prietene de aproape 2 ani. Ea spune ca are fel de fel de lucruri (calculator, masina etc). Un timp a tot inventat ca doamna noastra diriginta e prietena cu matusa ei si ca merge in parc cu copiii si alte chestii. Acum cateva luni am aflat tot adevarul. Ca ea nu are nimic din ce spune ca are.Este crescuta de mamaia ei. Spune ca mama ei este plecata la munca in Spania, dar de fapt nu a vrut-o niciodata. Eu stiu toate astea, dar nu indraznesc sa ii spun. Am vorbit pe tema asta cu inca o prietena, dar ea nu vrea sa spuna nimic, de frica ca o sa ii spuna toate secretele. Nici eu nu ii spun, pentru ca mai am chestii de facut cu ea.

Voi ce ma-ati sfatui?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Nicoleta a răspuns:

Desi in mod normal ar trebui condamnata ca te-a mintit, in cazul acesta se poate face o exceptie. Fata respectiva a mintit pentru a-si ascunde probleme, care sunt destul degrave.Eu cred ca pur si simplu a vrut sa se ridice la nivelul celorlalti, poate din frica ca daca ar fi spus adevarul, ar fi fost respinsa.
Incearca sa discuti cu ea si sa ii spui ca o intelegi, ca esti alaturi de ea, iar faptul ca ea a mintit sau are aceste probleme, nu va schimba nimic, iar relatia dintre voi va fi aceeasi.Nu trebuie sa iti fie nici tie, nici ei sa discutati despre asta.