| kkkk a întrebat:

hey, aveti ideea cum a facut Cristian Gog cel de la Romanii au talent "magia" aceea ( cea cu numele si etc )..eu am ramas cu gura cascata...dau funda ..mersi kiss

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| AndreeaEma a răspuns:

Si eu am ramas impresionata de acel numar si sunt tot atat de interesata sa gasesc un raspuns stiintific pentru ceea ce a facut, insa cred ca daca voi afla, acest numar nu va mai avea acelasi "Farmec" pentru mine. E mai bine ca trucurile sa ramana secrete publicului happy

| HighByTheBeach a răspuns:

Cred ca cea cu hirtia a fost facuta astfel:cristian gog i-a cerut primului sa se gindeasca la un numar. cristian s-a prefacut ca scrie, apoi a acoperit cu hirtia. i-a cerut barbatului sa spuna numarul si el a dat hirtia la oparte si a scris numarul, iar apoi a scris repede si jos. la fel s-a intimplat si cu ceilaltibarbati. daca nu a fost asa inseamna ca cei care au prins cercurile au fost antrenati pentru asta si cristian stia deja numerele si celelalte. sper ca ti-am fost de folos.

| DizzyBulinute a răspuns:

Mentalismul este o categorie a iluzionismului care imită citirea gândurilor, predicția, controlul minții, telepatia, telechinezia, percepția extrasenzorială. Cea mai veche astfel de reprezentație înregistrată a fost făcută de magicianul Girolamo Scotto în 1572.
Principiile folosite pentru a crea aceste efecte sunt: sugestia, hipnoza, programare neuro-lingvistică, citirea la rece, citirea limbajului corpului și a mușchilor, distragerea atenției, realitate dublă, prezentare și nu în ultimul rând manipularea iluzionistului clasic. Acestea sunt combinate și folosite de așa natură încât să imite fenomenele de percepție extrasenzorială, citire a gândurilor, predicție, telechinezie, telepatie, controlul minții.
Deși efectele sunt create cu ajutorul trucurilor psihologice, (manipulare, sugestie etc.) sunt și persoane care susțin că au într-adevăr puteri paranormale (Uri Geller). Mentalismul este singurul gen de iluzionism care încă mai aduce întrebarea „Este real?".

| Bondarel99 a răspuns:

Nu stiu cum a facut, dar a zis ca in finala o sa ne dezvaluie cateva din trucurile lui... abia astept!

| Dadana a răspuns:

Este destul de simplu. Daca stii ce ai de facut, poti "ghici" aproape orice, de la nume pana la codul PIN de pe card sau un numar de telefon. De fapt nu ghicesti nimic, interlocutorul ti le dezvaluie singur fara sa stie. Poti gasi o multime de astfel de trucuri interesante pe net, de ex. pe www.aflasecrete.ro Bafta!