| iliiiinca a întrebat:

Buna. I-am schimbat mancarea pisicii mele si a inceput sa ma trezeasca din somn la ora 5 sa ii dau mancare umeda. Eu normal ma trezesc la 6. Dar de o saptamana numai la 5 imi da trezirea. Daca ii las in bol mancare uscata, nu accepta si continua sa miaune. Help happy

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Motanul meu mananca si uscata si umeda. Ii dau jumatate de pliculet dimineata si cealalta jumatate seara.
In restul zile rontaie boabe.

| iliiiinca explică (pentru darrio2007):

Si a mea mananca uscata, dar problema e ca dimineata vrea doar umeda si ma trezeste din somn, face foarte urat, foarte insistenta, azi noapte la 3 facea urat tare

| dullcat a răspuns:

Buna.Ideea este ca trecerea de la mancare umeda la mancare uscata trebuie facuta treptat, daca nu ai reusit sa o obisnuiesti asa de cand ai luat-o.Incearca sa amesteci cateva bobite uscate cu mancarea umeda, sa zicem in proportie de 1/5, apoi cresti la 2/5 si tot asa, sa o pacalesti cumva, pana cand accepta si boabe.Bafta!

| iliiiinca explică (pentru dullcat):

Buna. Accepta boabe, dar prima masa sa fie umeda. Daca nu e, nu accepta. Pana acum manca boabe, si inca mananca. Dar cand ma trezeste nu vrea nimic altceva. Si problema e cu trezitul din somn, azi noapte la 3 voia plic.

| dullcat a răspuns (pentru iliiiinca):

Daca ii ingadui aceste mofturi va face asa in continuare.Las-o sa planga si demonstreaza-i ca nu cedezi.Mai cunosc asa cazuri, pisica plange si se alinta de numa' in fata sotiei, stiind ca ea cedeaza si-i da mancare in plus, pe cand atunci cand ramane cu sotul nu se aude nici musca pentru ca el nu o baga in seama.laughing A se intelege ca pisica respectiva are regim alimentar pentru diabet si nu are voie sa primeasca in plus, deci nu e abuz, e pentru binele ei.

| VoidEternal a răspuns:

Big mistake. Odata ce ai inceput sa ii dai mancare umeda nu o sa mai vrea mancare uscata. Valabil aproape in toate cazurile.

| iliiiinca explică (pentru VoidEternal):

Stiu ca are nevoie si de mancare umeda. Cand am luat-o, ii dadeam mancar umeda si cand ii era foame facea foarte urat, nu ma lasa in pace pana nu ii dadeam. Cand am incheiat faza, a acceptat mancarea ucata, dar de curand am zis sa ii dau macar un plic pe zi, si a fost ok, dar cand i-am luat alte arome, parca a innebunit

| VoidEternal a răspuns (pentru iliiiinca):

Mancare umeda da, dar nu la pliculet. Nu m-am exprimat eu clar, dar la asta ma refeream. Odata ce ii dai mancare umeda la pliculet nu o sa mai vrea boabele.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu ce baga astia in mancarea umeda dar pisicile sunt innebunite dupa ea, vor sa manance incontinuu, parca nu se mai satura. Dar sa stii ca pisicile se adapteaza repede. Daca tu o sa ii dai mancare la ora 6 sau 7 o sa astepte pana atunci pentru ca ele au un ceas al lor, stiu cand se apropie ora de mancare. Si pana se invata, nu poti sa o tii in alta camera?

| iliiiinca explică (pentru Furnicuta000):

De obicei ii dau la 6, dar in ultimul timp doar la 5 ma trezeste, azi noapte pe la 3 incepuse. Cred ca ar trebui sa ii dau mai tarziu cina. Nu, ca miauna tare, am mai incercat