| ancaanca2344 a întrebat:

Bună. Ideea e că noaptea, eu nedandu-mi seama, mă mișc foarte mult in pat de colo colo. Simt nevoia sa ma întind si să am nevoie de spațiu foarte mult ( am niște poziții de somn destul de ciudate eu ). Patul e mare, dormim amândoi ( eu cu prietenul meu, doar că de multe ori il trezesc pe el și nu poate să doarmă din cauza mișcărilor mele pentru ca in somn fara sa mi dau seama il mai nimeresc ori cu mâna, ori il mai lovesc sau să l imping suficient de tare cat sa l trezesc. Să dormim separat iar nu e o idee bună că el nu poate să la fel să doarmă dacă nu mă știe pe lângă el ( s-a atașat de mine și nu l ia somnul ). Ce aș putea face in privința asta? Cum aș putea să rezolv? Nu mi place deloc ce mi se întâmplă căci de cele mai multe ori îi întrerup somnul fara sa vreau pentru că in somn nu-mi dau seama ce fac și se trezește obosit cand merge la lucru. Oare e posibil sa visez urât de pățesc asta? A mai pățit cineva așa? Pls, helpsad

2 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Faceti si voi mai mult "efort" inainte de culcare.winking

| Madaxo97 a răspuns:

Ia niște melatonină înaintea de somn, sau valeriană, să ai un somn mai liniștit fără să te agiți, sau bea un ceai de tei înainte de culcare

| ancaanca2344 explică (pentru Madaxo97):

Cum să iau valeriana? S o miros sau cum? Ca nu înțeleg.

Ceai de te-ai nu am in casă decât de sunătoare, mușețel, antistres, lavandă, mentă și de fructe de pădure.

| Madaxo97 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Valeriană găsești la farmacie sub forma de capsule/pastile, sunt inofensive, poți lua si 2 pe zi, există și ceai de valeriană. Fă ceai antistres sau de lavanda până ajungi la farmacie sau magazin să cumperi de tei