anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Buna, imi puteti explica cum sta treaba cu calculatul kilogramelor? De exemplu daca ma duc sa magazin si vad ca kg de banane este 8 lei, iar eu vreau sa cumpar doar un 1 kg sau chiar 500g cum as putea calcula pretul inainte de a ajunge la casa?
Sau de exemplu daca cineva vinde lapte cu 10 lei kg, iar eu vreau sa cumpar 2, 5L lapte, cum as putea sti cat ar costa?

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Pret inmultit cu cantitatea in grame pe care vrei sa le cumperi si impartit la 1000.

(Pret * nr G)/1000


Daca tu vrei sa iei 2, 35 de kile de morcovi(adica 2350grame) si kilu de morcovi e 13, 3 lei aplici formula.

(13, 3 * 2350)/1000 = 31, 2 lei

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

500gr costa 4 lei =80 de euro centi, vezi la megaimage ca e la 50% reducere, cumperi un kg la 4 lei in acest caz

| RAY a răspuns:

De exemplu daca cineva vinde lapte cu 10 lei kg, iar eu vreau sa cumpar 2, 5L lapte, cum as putea stii cat ar costa

25 lei sau 5 euro

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai ratat matematica de clasa a2a?

| Dismally a răspuns:

Da, se numeste tabla inmultirii big grin Inmultesti pretul cu kilogramele.

| goguPatent a răspuns:

"ca kg de banane este 8 lei, iar eu vreau sa cumpar doar un 1 kg cum as putea calcula pretul"

adica tu ne intrebi daca un kg de banane este 8 lei, cat costa 1 kg de banane? Serios?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Dacã kilogramul costã de exemplu 10 lei, întai împarți la 10. Astfel cã 100 de grame vor costa 1 leu, iar 500 de grame vor costa 5 lei. Deci dacã bucata pe care ai aleso cântãrește 750 de grame, va trebui sã ai la tine 7, 5 lei (șapte lei și 50 de bani).
Pe tine cred cã te încurcã de fapt cã prețul de la raft nu corespunde cu cel real, sau poate cã nu ai folosit pânã acum bani lichizi.