| Marbella188 a întrebat:

In 2015 am făcut un RMN cu substanță de contrast. Acuma trebuie sa fac altul( am 16 ani) cred că tot cu substanță de contrast. E adevărat că nu iradiază? E ok nu e prea repede la 3 ani?
Va rog mai multe păreri. Mulțumesc.

1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Nu cred ca e problema, mai ales dacă și fost înainte la doctor, ma gândesc ca avea toate foile la dispoziție și a văzut când ai fost ultima oara. La RMN nu sunt radiații nocive. Ce e rău e substanță de contrast, dar o data la 3 ani ma gândesc ca e ok (și presupunem ca te faci bine și pe viitor nu mai e nevoie). Pana la urma și dacă ai merge sa faci o radiografie, 3 ani e destul timp. Știu ca recomandat e minim 6 luni între ele, dar încă o data, la RMN e camp magnetic și nu radiații.