| kate68 a întrebat:

Buna!
M.ati putea ajuta sa-mi spuneti ce inseamna de fapt sau cum imi dau seama ce este un personaj secundar, figurant, etc.
Am nevoie de o mica definitie pentru toate(principal, episodic, etc.)
Imi aduc aminte doar un lucru, am cautat in caiet dar n.am gasit, era ceva de genu:
personajul... apare doar in o data
personajul... apare in 2-3 secvente, sau ceva de genu, sper ca m.ati inteles
Multumesc!

1 răspuns:
| maduioana a răspuns:

Personajul principal este prezent la toate actiunile.
personaj figurant=>Persoană care este prezentată la desfășurarea unui eveniment, la o întâmplare etc., fără a participa efectiv la ea
personajul episodic apare doar in cateva secvente
personaj confident=>Personaj secundar într-o piesă de teatru, căruia un erou îi face confidențe menite să informeze astfel pe spectator asupra celor gândite de el sau asupra faptelor pe care are de gând să le săvârșească