| anonim_4396 a întrebat:

ma cheama larisa. sunt abia in clasa a 6a.va rog sa aveti rabdare sa cititi. in clasele 1-5 eram fata tocilara care invata mereu, nu comenta la nimeni, si bineinteles. fata cuminte.
anul acesta insa...nu mi-am propus sa fiu altfel, dar pur si simplu parca nu mai e la fel. Dau teste si nu am deloooc chef sa invat, de aceea am note cam micute de obicei daca iau note sub 7 mama se tipa la mina, si imi tine morala 2 ore...lucru care ma enerveaza cel mai tare,
nu numai ca dau teste si nu invat, dar...parca toti profesorii au ciuda pe mine, mai ales doamna diriginta. orice se intampla. larisa e de vina. si colegii ma parasc mereu cand fac ceva gresit. dar sunt o multime de copii ce fac ogramada de chestii "rele" si eu nu ii parasc niciodata.momentan am 6 la purtare. dar cele 4 puncte scazute sunt in creion, si nu le va trece (cred, asa face in fiecare an) de exemplu. nu stiu ce ma apuca.:
ma plictiseam intr-o ora. si am taiat o maargine de banca cu rigla,, stiti voi. marginile acelea din cauciuc.chatterbox. si o colega m-a parat si mi-a scazut un punct. apooi mi-a scazut 3 puncte pentru ca :
(va imploor sa nu radeti)
-mai de mult am varsat din greseala niste apa pe jos, si s-a dus si la colegul din fata si ala din fata mea. era cel mai mare disperat, crizat, tocilar si retardat copil din clasa noul meu coleg de banca acum. si pentru ca tot se criza sa sterg apa.am luat hartie igienica de la dulap, iar cand am vrut sa o pun la loc.colegul responsabil cu cheia dulapului, a zis sa o tin in banca, si am lasat-o. apoi colegul din spate m-a parat si mi-a sczaut 3 puncte.
iar faza cu masa... a fost azi. si a spus sa repaar cumva pana luni, ca nu o intereseaza.cum dracu' sa repar cacatul ala? ca nu se poate :@( azi e vineri)

deci numai suport... daca ma pune sa platescmasa? mama o sa ma omoare, daca afla mama de notele mele mici? o sa ma omoare
totul merge pe dos. poate nu o sa acordati asa multa importanta acestei intrebari. nu vi se pare ceva foarte urgent dar credeti-ma ca daca ati fi si voi in locul meu v-ati fi panica, ma gandesc de foarte mult timp cum ar fi daca nu as fi trait acum?cryingcrying. mereu imi trece prin cap sa ma omor. nu mai suport.deci nu mai pot.azi am si plans foarte foarte mult toata lumea se comporta foarte urat cu mine...nu po sa ma omor. Dumnezeu mi-a da viata, asa ca el mi-o ia cryingcryingcrying.
please, help meee!

Răspuns Câştigător
| Năpârlici a răspuns:

Trebuie sa intelegi un lucru, anii te mai schimba, incearca sa fi atenta in ce anturaj te bagi si care iti sunt prietenii adevarati si care nu. Poarta.te cu indiferenta fata de paraciosii clasei si nu mai pune totul la suflet. Incearca sa te concentrezi mai mult asupra cartii... daca te duce capu macar sa.l folosestihappy Parerea mea este ca ai o clasa de paraciosi si o diriginta care a gasit metoda cea mai simpla de a va cumintii scazandu.va nota la purtare...cel mai bine zic sa incerci sa inveti mai bine, sa te cumintesti putin sa intrii sub vizorul dirigintei tale cu ochi buni si sa nu le mai acorzi atat atentie paraciosilor din clasa tahappy Nu pune totul la suflet si nu te gandii la moarte pentru niste nimicuri ce pe viitor iti vor parea banale happy Trebuie sa iei lucrurile cu calm. Ai grija de tine si incerca sa porti o discutie calma cu mama ta despre chestia cu banca, sunt sigura ca te va intelege doar ca trebuie sa o prinzi intr.o pasa buna si sa te apropii putin de eahappy Macar pentru a o face sa te asculte promite.i ca te vei schimba

| Geoops a răspuns (pentru Năpârlici):

Multumesc foarte mult pentrru sfatul tau, cred ca e foarte de folos... dar mi-ar placea sa mai putem vorbi. un id ceva, ai?

1 răspuns: