| hopeXxminnie a întrebat:

Buna! Ma poate ajuta cineva pentru ca in situatia asta chiar nu stiu ce sa mai fac. M-am mutat in Danemarca acum un an dar chiar nu ma pot acomoda si chestii... Am vb cu ai mei sa ne intoarcem in Romania dar ei zic ca nu ne descurcam financiar. ( ata nu poate lucra iar mama nu are studiile necesare pentru un serviciu bine platit). Aici nu exista bac sau altceva, Imi este dor de casa, familie, prieteni, tot. Ce sa fac? Sa raman aici sau sa ii conving sa ne intoarcem in Romania iar mama sa ramana aici? (tata a propus asta) dar totusi nu pot sa ii despart pentru o dorinta a mea si sora mea este in Danemarca si imi este greu sa o las si pe ea singura, voi ce ati face? Ce m-ati sfatui?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.E greu cu acomodarea in astfel de situatii, insa ma indoiesc ca vei reusi sa ii convingi pe parinti.Cred ca poti doar astepta pana cand devii major/a si te poti intoarce. Daca nu exista bac, pe ce criterii se intra la facultate? Doar admitere?

Cred ca ar trebui sa faci tot posibilul sa inveti limba, te angajezi, si revii aici in Romania dupa un timp, cu experienta de acolo care iti ofera sansa la un post bine platit.

| hopeXxminnie explică (pentru dullcat):

Ideea este ca aici oamenii sunt foarte robotizati, si prosti jurrr. Nu pot sa stau printre oameni atat de nici nu stiu sa ma exprim. Aici sunt in urma cu materia, nu stiu nici limba iar la anul am examen. Daca m as duce in Romania as intra direct la liceu fata examen si as avea timp sa ma pregatesc pentru bac. Nu ma pot acomoda aici si chiar am incercat. Tata a zis ca daca vreau atat de mult mergem in Romania dar mama sa ramana in danemarca. Nu vreau sa ii despart, nu ma lasa sufletul, dar nu imi pot da toate visele mele si viata mea doar ca sa le fie lor bine. Eu vreau sa cant cat timp aici nu o poti face decat daca esti full de bani. Oamenii sunt foarte reci si rasisti. Nu este viata pe care mi o doresc… Iar cat despre faculatate, au ei examenele lor dar nu sunt atat de recunoscute. Daca vrei sa faci ceva aici esti obligat sa faci facultate altfel te angajezi in curatenie sau la magazinul de la colt…

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa iti multumesti si tie si lor peste cativa ani daca ramai acolo

| hopeXxminnie explică (pentru suntserios):

Ideea este ca aici oamenii sunt robotizati, au aceeasi rutina zilnic. Degeaba se fac bani daca se duc mai repede decat ca in Romania. Iar eu imi doresc sa cant si aici nu prea ai cum decat daca esti full de bani

| suntserios a răspuns (pentru hopeXxminnie):

Robotizați? Oamenii din țările nordice au cea mai calitativă viața din lume probabil. Și cele mai puternice economii. Nu la ei e problema că nu te poți adapta.

| hopeXxminnie explică (pentru suntserios):

Asa am crezut si eu crede ma. dar nu au un stil de viata asa bun cum crezi tu, ai vedea lucrurile cu alti ochi daca ai trai printre ei

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Acomodarea intodeauna e foarte grea dar eu zic ca nu are sens sa te intorci in tara.
Gandeste-te ca stai intr-un stat foarte civilizat cu conditii economice bune ceea ce iti ofera o gama larga de oportunitati.
Fa-ti prieteni si pe acolo, invata limba mai bine si fa-ti un viitor acolo.
Gaseste o profesie care sa iti placa si sa iti aduca si bani multi.
Salariile in Danemarca sunt mult mai bune decat in Romania parereamea este ca ar fi bine sa ramaj acolo si sa iti faci un viitor frumos.

| hopeXxminnie explică (pentru LordCristobal):

Ideea este ca aici oamenii sunt foarte robotizati, si prosti jurrr. Nu pot sa stau printre oameni atat de nici nu stiu sa ma exprim. Aici sunt in urma cu materia, nu stiu nici limba iar la anul am examen. Daca m as duce in Romania as intra direct la liceu fata examen si as avea timp sa ma pregatesc pentru bac. Nu ma pot acomoda aici si chiar am incercat. Tata a zis ca daca vreau atat de mult mergem in Romania dar mama sa ramana in danemarca. Nu vreau sa ii despart, nu ma lasa sufletul, dar nu imi pot da toate visele mele si viata mea doar ca sa le fie lor bine. Eu vreau sa cant cat timp aici nu o poti face decat daca esti full de bani. Oamenii sunt foarte reci si rasisti. Nu este viata pe care mi o doresc…