| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Mi-a fost spart contul de Instagram și nu mai am acces la el, în prima fază mi-a cerut să schimb parola ca nu am putut accesa contul, am schimbat parola și am văzut ca s-au trimis mesaje care absolut toată lista de la follow și în mesaje cu o tâmpenie de la revolut și cu fața mea și era pus și la story. Eu azi nu am intrat pe Instagram sau pe net ca am fost ocupat cu lucrul și acasă când am ajuns am fost sunat ca ce prostii trimit! Țin să menționez ca nu am făcut nimic, nu am primit mesaje cu linkuri ciudate, nu am dat clik. Pe nimic ca să ziceți ca am luat viruși, oare piliția poate face ceva, ca nu știu ce să mai fac?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, tu ti-ai schimbat parola intr-un link trimis de un hacker, de aceea ti s-a furat contul si s-au trimsi diverse mesaje la toti cunoscutii tai.

Trimite mesaj la adminul instagramului sa-ti reseteze contul si sa-l elibereze ca ti-a fost furat. Ei iti vor cere documente de identitate legale cu numele, prenumele, data nasterii si adresa ta, care sa fie identice nu numele contului din Instagram, dovedind ca acela este contul tau legal.

Din pacate, Politia romana nu se baga pe ce faci tu pe Instagram, FB sau alte site-uri de socilizare AMERICANE, ca nu au acces la administratia acelor forumuri, nefiind de competenta Politiei Romane ainvestigheze ceea ce face fiecare online, apoi au alte treburi mai importante de facut, prins hoti, criminali, violatori samd.