| anonim_4396 a întrebat:

Buna, nu am neapărat o intrebare dar ma plictisesc si vreau sa va zic aceste lucruri. Am 13 ani si sunt fata(probabil v-ati dat seama din nume dar aia e) si cand ma gandesc ca cel mai probabil toti prietenii mei au par pubian si fetele menstruatie parca mi se pare asa... Genial. De exemplu odata eram afara cu mai multi prieteni si 2 baieti (unul de 12 si unul de 13)vorbeau, eu fiind langa ei auzeam ce vorbesc si dintr-o data cel de 13 ani il întreabă râzând pe cel de 12 "ai par pubian?" iar eu cand am auzit ca l-a întrebat asta m-am uitat la ei si am zambit dar acel zambet era gen "umm, ce? laughing" si nu apucase sa răspundă (poate nici nu voia) dar cel care a fost întrebat a zambit rușinat si m-a întrebat "ce?" (isi dăduse seama ca am auzit si eu) si chiar eram curioasa daca si el are par pubian laughing. Stiu ca e perfect normala pubertatea doar ca efectiv inca sunt curioasa daca acel baiat are par pubian. Sau odată eram pe stop la scoala si m-am pătat lăsând urme de sange pe scaun, toate fetele aflaseră si încercau sa ma ajute dar in final, din păcate au aflat toti elevii din clasa(adica chiar si baietii) chiar si profesoara de franceza dar am uitat repede de intamplarea asta care intr-adevar m-a facut sa ma simt prost, acum nu ma mai simt prost cand ma gandesc ca pana si un coleg(baiat) a incercat sa imi explice ca e normal si ca nu trebuie sa ma simt prost.

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Esti totusi la inceput, aceste lucruri sunt normale, dupa cum ai mai auzit.
Cu timpul, cand o sa mai treaca anii si o sa auzi astfel de lucruri peste tot in jurul tau, ca si cand este ceva normal, nu o sa te mai gandesti asa de mult la ele, iti garantez.

| SilentRain a răspuns:

N-am citit tot, mi-a fost lene
Da, da o sa te maturizezi la un moment dat, sa te ții departe de băieți și sa înveți pentru școală

| CristianaCrss a răspuns (pentru SilentRain):

Ma bate gandul sa ma duc la profesionala in loc de liceu, ce zici de asta? laughing

| SilentRain a răspuns (pentru CristianaCrss):

Eu zic, bafta big grin

| CristianaCrss a răspuns (pentru SilentRain):

Mersii, sper sa imi fie de folos happy

| Iote a răspuns:

Tu nu ai mama, matusi? Nu stai de vorba cu ele?
Ele sunt cele mai indicate pentru ceea ce vrei tu in aceasta faza. De fapt, trebuia sa stii deja.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Iote):

Am si nu, nu prea stau de vorba cu ele pentru ca nu ma simt ok sa vorbesc cu ele despre chestii mai intime, ma simt ciudat si mi-e rusine dar cu unele prietene ma simt ok sa vorbim despre chestii de genu pentru ca mna, avem cam aceeasi varsta

| Iote a răspuns (pentru CristianaCrss):

Foarte rau. Cu ele ar trebui sa vorbesti intai. nu cu straini.