| OanaSall a întrebat:

pentru cei care sunt buni la chimie... voi cum ați învățat formulele. aveți vreo "șmecherie". cred ca dacă as memora toate definițiile si ce mi-o mai predat profa, tor nu as știi.ca am trect la clcule (pe alea stiu sa le fac la perfectie) dar fara formule nu fac nimic. plizzz, ma ajutați sa le înțeleg mai bine? puppy dog eyes mersi mult kiss

2 răspunsuri:
| szergiu a răspuns:

E foarte usor.happy

ia tabelul periodic si invatal happy

cl=clor [hcl=acid clorhidric] cele care au cl la sfarsit sunt clorure exceptie acidul clorhidric.

CO2=Dioxidul de carbon Cele care au O la sfarsit sunt Oxizi exemplu Fe02 FeO3. Br02.

H2SO4=acid sufluric
H2SO3=acid sulfuros cele care contin hidrogen sunt acizi.
NO3=Amoniac.
si asa mai departe.happy

| eu_4046 a răspuns:

Nici o smecherie. Simplu le inteleg, ce e foarte important, si deci rezolvind probleme le memorezi vrei nu vrei.