| elenavalentina776 a întrebat:

Bună,poate ca par nebună dar sufletul meu și gândurile mele sunt foarte tulburate
Am o frică pe care nu o împărtășesc cu nimeni..deci în urmă cu 7 ani mama mea a decedat.iar după ceva timp intr o discuție cu totul random tatăl meu a spus ca atunci când mama mea era bolnavă cucuveaua cântă și în pomul din fața casei și la geam,tatăl meu acum trei ani a avut un accident de mașină,este în viață mulțumesc lui dumnezeu,este bine,nu este invalid și este apt în continuare de muncă,în ultima vreme nu se simte prea bine,îl doare spatele și mai nou și un șold,nu vrea să meargă la doctor,îmi spune cum se simte iar sufletul meu de copil tremură când mă gândesc ca pot rămâne singură pe lume,nu pot să îmi mai pierd un părinte, simt ca aș fi un nimic ..la ce voiam să ajung este cucuveaua de vreo 4 luni cred cântă aproape seara de seara,peste tot,în dreptul geamurilor,sau prin copaci.în ultima săptămână închin geamurile în dreptul cărora presupun ca ele ar cânta și se opresc.vreau să vă întreb credeți ca este adevărat sau este o superstiție și ar trebui să fiu liniștită. vreau să vă spun ca sunt multe seri când sufletul meu tremură de teamă și adorm cu lacrimi pe obraz din cauza asta.aș vrea să îmi spuneți dacă știți mai multe despre asta, am auzit păreri împărțite unii spun ca intr adevar vestesc un deces iar alții spun ca sunt simple păsări nocturne și ca ele cântă asemenea celor de zi cu zi și ca n ar fi motiv de îngrijorare
Vă rog din suflet dați mi un răspuns și nu râdeți de mine..chiar mi aș dori să știu și eu dacă mă îngrijorez degeaba sau nu.dau funda

9 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

E doar o superstitie fara asolut nicio baza in realitate. De fapt, cucuvelele sunt pasari inteligente si simpatice. In plus contribuie din plin la tinerea sub control a populatiilor de soareci, de exemplu. Adica, nu doar ca nu sunt prevestitoare de necazuri, dar mai mult, fac si lucruri bune.

| elenavalentina776 explică:

Scuzați mi greșelile gramaticale vă rog

| elenavalentina776 explică (pentru Holiday):

Mulțumesc pentru răspunsul așa de rapid, sincer m-am mai liniștit puțin și poate cu noroc voi avea o noapte mai liniștită

| JohnnydeFeer a răspuns:

Mi-e imi canta la geam in fiecare an, Sunt pe jumatate mort dar ok.

| Holiday a răspuns (pentru elenavalentina776):

Azi canta cucuveaua, maine e 13, poimaine pasesti cu stangul, raspoimane spargi o oglinda, ziua urmatoare te trezesti ca stai pe coltul mesei, iar cealalta iti taie calea pisica neagra. Apoi o iei de la capat, nu neaparat in ordinea asta....Intre timp mai iti urla si un caine prin preajma. Cam asta e viata superstitiosului. Eu ma mir cum supravietuiesc astia...hee hee

| elenavalentina776 explică (pentru Holiday):

Sincer eu cred ca am ajuns sa fiu total irațională.Am momente când gândesc rațional și îmi dau seama ca este un simplu animal care poate își cheamă perechea, mănâncă, își cheamă puii sau pur si simplu își trăiește viața ca toate celelalte păsări, până la urmă nu sunt mute, dar uneori toți oamenii din jurul meu imi umplu capul cu tot felul de chestii iar eu fiind influențabilă le cred.Toti au asociat moartea mamei mele cu cucuveaua, mulți ani la rând m-am lovit de vorba asta,, i-a cântat cucuveaua și a murit, ne am pregătit ca i-a cântat cucuveaua,,.a fost o traumă pentru mine dar uneori încerc să realizez ca sunt doar animale, doar întâmplări și ca ar trebui să mă canalizez pe ce e mai mult real și dovedit la propriu

| elenavalentina776 explică (pentru JohnnydeFeer):

Hei,nu am vrut să fie luată în nume de rău întrebarea mea, sunt o persoană speriată doar atat

| Dismally a răspuns:

E doar o superstitie. Uneori se intampla sa coincida decesul cu cantecul ei dar e doar o intamplare, nu au legatura. Sunt zone unde se aduna foarte multe cucuvele si canta noapte de noapte, ar trebui sa moara toti din zona aceea, nu?

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa-ti convingi tatal sa mearg la un control medical, fiindca durerea de spate si din sold poate avea multe cauze, de la pietre la rinichi, boli ale rinichilor pana la sciatica (inflamarea nervului sciatic).
Totul este reparabil daca merge acum la medic, altfel poate ajunge sa faca criza si atunci este mai rau, fiindca poate face blocaj renal, sau cine stie ce.

Cat despre cantatul cucuvelei, nu trebuie sa te sperii, ca si ele trebuiesc sa locuiasca pe undeva si sa-si duca viata normala, deci nu mai fi negativista si nu mai plange ca prostuta din povestea "Drobului de sare", a lui Ion Creanga.
Nu mai cobi, ca atragi numai lucuri rele asupra voastra!