| channel829M a întrebat:

Buna, pot lua un copil pentru cateva zile/saptamani la mine, care se afla in centru de plasament?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate in anumite conditii legale, in care esti verificat personal, cine esti, unde muncesti, ce conditii de trai ai, ce boli si rpobleme de sanatate ai samd.

| minrest a răspuns:

Poti, sigur, am luat la mine un copil duminica ani la rand. Ca poti sa intri in puscarie, nu e mare lucru, dar sa fi dezonorat pe viata si sa fi omorat in puscarie ca pedofil, s-ar putea sa te deranjeze. Am auzit-o chiar eu pe o fata pe care a adus-o sotia mea acasa de cel putin sase ori spunand ca m-am dat la ea. Ca sa isi dea importanta putin te distruge definitiv, fara sa-si dea seama. Tu cunosti copiii astia? Ai lucrat cu ei macar cativa ani, ca sa te gandesti sa ii iei acasa? Ai sarit direct la saptamani, nu pari sa stii ce vorbesti. Mergi ca voluntar si lucreaza cu ei saptamanal, sa stii despre ce e vorba.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca te duci direct cu cererea de a lua un copil acasa, nu te mai verifica nimeni, te trimite direct la usa cu rugamintea sa iti gasesti alte preocupari, e clar ca persoana care cere asa ceva e aeriana. Daca lucrezi cu copiii lor cativa ani, dar ca voluntar inregistrat, iti da copilul duminica dupa masa fara alta verificare, e singurul mod in care copilul poate vedea ce e vita de familie, ti-l lasa si peste noapte, desi noi nu am cerut asta. Dar cine vrea sa il tina saptamani, fara sa fie ruda, e clar ca a inteles ceva gresit, chiar daca e voluntar si parea ca se pricepe.

| Violleta2022 a răspuns (pentru minrest):

La tine este cu totul altceva, odata ce spui ca ai lucrat ca voluntar si esti inregistarta, asdar tu AI FOST verificata cu ani in urma, ca altfel nu ti s-ar da viata unui copil pe mana fara sa se stie nimic despre tine.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, evident. Ce am vrut sa arat, este ca daca un om vine din senin si cere sa ia un copil acasa, e clar ca nu stie despre ce e vorba, si nu mai are rost sa il verifice. Oricum, puteau sa nu ii dea nici sotiei mele voie sa ia un copil acasa duminica, daca asa considerau. Isi ia o raspundere foarte mare facand asta.