| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Prietena mea cea mai buna, care mi-era si vecina, s-a mutat de aproximativ 2 luni putin mai departe de mine. De atunci nu mai vorbim asa des cum o faceam inainte si ceea ce am observat e ca ma cauta doar cand are nevoie de mine. Mai nou, are si iubit. Ma deranjeaza ca s-a distantat si si-a luat si figuri, pe deasupra. In plus, parca vrea sa ma faca sa ma simt prost ca eu nu am iubit...de exemplu, m-a intrebat unde fac Revelionul, special ca sa imi faca in ciuda ca ea il petrece impreuna cu iubitul si colegii ( doar pentru asta m-a bagat in seama).

Am incercat sa nu o bag eu prima in seama si se sinchisea abia dupa o saptamana, aproape 2 sa intrebe ce fac...

As vrea sa imi dati niste sfaturi, cum sa procedez astfel sa-si dea seama ca sunt suparata pe ea

Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Pur și simplo IGNOR-O! Așa era și prietena mea cea mai bună. a intrat în niște anturaje mai aiurea, cu copii de bani gata și s-a apucat de băut, de fumat, că na, așa e frumos...și a căpătat figurile acelor persoane, iar acum nu facem decât să ne salutămlaughing o să o lase iubitul și tot la tine o să vină să se plângă... încearcă să fii prietenă cu mama ta happy sunt sigură că te va înțelege mult mai bine. mamele ar trebui să fie cele mai bune prietene, gândește-te că au fost și ele de anii noștri și știu cum să procedeze în situații de așa fel. cu siguranță de la mama ta vei primi un sfat bun.
cu așa-zise prietene nu merită să îți pierzi timpul. există lucruri mult mai bune de făcut. ai grijă de tine, pupici

2 răspunsuri:
| frostxtq a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa procedezi nicicum astfel incat sa isi dea seama ca esti suparata pe ea, te sfatuiesc sa te lipsesti de astfel de prietenii pentru ca sunt o iluze dureroasa.

Oameni ipocriti si cu figuri gasesti peste tot, nu ai nevoie de ei. Uita de ea. Pastreaza ca aminire momentele frumoase, cand credeai ca iti e prietena adevarata.

| SkyPilot a răspuns:

Nu i-o lua in nume de rau. Iubitul ii absoarbe foarte mult din timp. Ai sa vezi ca si tu vei face la fel in situatia respectiva. Este si mai greu sa va vedeti. Poate e fericita ca are iubit si este felul ei de a-si impartasi bucuria.
Cea mai buna solutie este sa nu ii arati ca esti suparata. Sa stii ca indiferenta doare cel mai tare (vezi asta ppe pieleea proprie). De adus inapoi nu o aduci aratandu-i ca esti suparata. Ignor-o si tu, fa-ti alta prietena si vezi-ti de viata ta. Nu strica atat cat a mai ramas din relatia asta doar de dragul orgoliului, nu are nici un rost.