| nykyy a întrebat:

problema mea e mai dificila in urma cu 3ani am facut 2 avorturi la un interva de 1 an intre ele, si dupa am luat 2 ani anticonceptionale, acum le-am intrerupt de vreo 5 luni, vreau sa raman insarcinata dar nimic. Mie foarte teama ca nu o sa mai raman, am fost la medic si mi-a zis ca nu am ovulatia necesara am facut si analize si mi-a zis ca sunt ok dar trebuie sa m-ai asteptam, astept raspunsurile voastre va multumesc.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate asta e felul in care esti pedepsita pentru avorturi. Ce sa iti spunem noi, daca doctorii ti-au spus sa astepti? Asteapta!

| Leea1234 a răspuns:

Sunt o groaza de femei care fac avorturi, si apoi raman gravide fara probleme.in cazul tau sunt sanse mari sa nu poti ramane insarcinata, dar nu e musai...totusi mai bine te duci la un cabinet particular de ginecologie (vei fi consultata mai bine, s vor avea mai multa rabdare cu tine!)si iti faci un set de analize sa vezi daca totul e in ordine, iti spun asta pentru ca mie de fiecare data cand mergeam la ginecolog imi spunea ca am anexita sau probleme cu ovulatia... fa-ti analizele, vezi rezultatul si apoi LA TREABA! SUCCES!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E complicat, intr-adevar. Dupa doi ani de anticonceptionale poate dura o vreme pana sa apara ovulatia, 6-8 luni. Intr-adevar, dupa doua avorturi s-ar putea sa fi ramas cu sterilitate, dar asta o sa vezi mai tarziu. Deocamdata mai asteapta macar pana implinesti un an de la intreruperea contraceptivelor. Nu are rost sa-ti fie teama, e un risc pe care ti l-ai asumat singura facand doua avorturi, acum lucrurile sunt asa cum ti le-ai dorit atunci. Nimic nu e definitiv pe lumea asta, poti adopta la o adica un copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt teste in farmacie pentru perioada de ovulatie. poate iti sunt de folos. uneori persoanelor mai plinute le iau mai mult timp sa ramana insarcinate, chiar daca nu au urmat un tratament hormonal. poate fi si aceasta o problema. daca ai cateva kg in plus ar trebui sa le dai jos.calculeaza in fiecare luna perioada de ovulatie si cumpara un test pentru a testa, daca apare sau nu.in momentul in care apare ovulatia trebuie sa ai contact chiar in zilele respective.

| Dara a răspuns:

Eu zic sa stai linistita daca analizele ti-au iesit bine. Poate daca nu te mai gandesti mereu la un bebe, vei ramane insarcinata. Cunosc pe cineva care se chinuie de ceva timp sa faca un bebe, a facut multe tratamente si doctorul i-a spus la un moment dat sa fie mai relaxata pentru ca si stresul dauneaza. Nu trebuie sa te sperii, poate cand te vei astepta mai putin, minunea se va intampla happy Succes!

| felicia_7071 a răspuns:

Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva, dar parerea mea este sa consulti parerile a mai multor doctori.
Ai incredere ca totul va fi bine si ca vei fi mamica!
Mult noroc iti doresc!