| Blexy22 a întrebat:

Buna!
Puteti sa-mi dati si mie 2 programe in pascal...
...8 am facut dar am ramas in pana de idei... ajutati-ma plz plz
dau FUNDITA

1 răspuns:
| Bijutierul1 a răspuns:

Banuiesc ca vrei sa scrii doua programe! si nu sa copiezi de undeva...incearca sa faci doua programe utilitare, sunt mai apreciate, ceva gen calculator de aria unei incaperi(locuinte) sau un program de fluidizare al traficului aici poti sa desenezi o harta cu strazi si sa insluzi niste masini("sprite") care sa circule in ramdom(la intamplare) iar programul tau sa fluidizeze traficul prin controlul semafoarelor; sau ei o planta la intamplare cu un studiu de absorbtie a substantelor si o desenezi pe ecran, faci 4-5 variabile ex: caldura,azot pentru crestere,apa, etc si in functie de ce canditati ii dai planta va creste bine sau rau.; sau ceva de genul invata sa sctii la tastatura ex: scrie pe ecran ceva si "jucatorul" trebuie sa scrie ce vede la tastatura, bine inteles sa face o evaluare cronometrata, programul il faci cu "chr$","input","print"; sau sudoku, pentru asta trebuie sa folosesti mousul e o problema frumoasa! sau teste de masurare a reactiei cu evaluare asta implica ceva lumini care se sting sau se aprind... sper ca am fost de ajutor.