| mariazet45 a întrebat:

Buna seara, am ajuns sa fim dezgustati de atata marsavie in politica, nu mai stim nimic de doctrine, nu se mai tine cont de aliante, de semnaturi si parafe se tine cont doar de interes. Fiecare va vota pe 6 decembrie in functie de interesu lui, de cat a simtit ca a trait bine in ultimim 5 ani. Nu ma dau in vant dupa nici un candidat care a ramas in cursa, insa sper sa iasa Mircea Geoana presedinte, pentru a intra in normalitate. Veti spune ca sunt vorbele lor de propaganda, dar eu chiar spun ca acesta e intresu romanilor. Traian basescu va dori sa facem alegeri anticipate si sincer cred ca ne-am cam saturat de campanii electorale, de bani cheltuiti pentru asta, de spalarea de bani a afaceriristilor, santem prea saraci sa avem alegeri in fiecare an. Daca doriti sa nu se mai cheltuie bani pentru alte alegeri va trebui sa votati pe 6 decembrie impotriva lui Basescu. Sapuneti-mi va rog daca exista vreo logica in ceea ce am spus si daca mai sunt si altii care gandesc la fel?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

". referendumuL cu parlamentuL..." mariazet45 scrierea corecta!

23 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Geoana nu face parte din marsavia politica? sau o fi vreun alienlaughing dar cei din spatele lui care sunt fratii lui Iliescu, dansand kazacioc pe spinarea fraierilor?

| Arthur a răspuns:

Sunt uimita sa aflu ca parlamentul unicameral inseamna dictatura dupa parerea tahappy

| Flav a răspuns:

Eu sunt dezgustat de manipularea pe care o faci si tu. Nu ma mira ca votezi cu P. S. D. Indiferent cu cine votezi, ce rost isi are intrebarea ta? Tu ai niste conceptii separate, eu am viziuni diferite. Ai trait cumva pe vremea lui Geoana sa vezi cum e? Sau esti magulita de felul frumos in care se expune la televizor si c-a fost un cavaler cu acel gest cu buchetul de trandafiri? Ce vroiai pe vremea lui Basescu? Sa ne mutam in castele, palate? Daca e sa vorbim de bani cheltuiti de campaniile electorale, toti sunt in aceeasi oala. Sau mai e nevoie sa amintesc de telefoanele mobile impartite de Vanghelie in sectorul 5? Sau de Loredana care imprastia carnati pe la biserica cand am votat pentru deputati si senatori? Nu-s din clanul lui Geoana?
Eu inteleg ca hotii striga hotii. Dar aveti o limita. Si daca vreti sa iasa cineva presedinte, stapaniti-va si nu incercati sa manipulati.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fiecare va vota cum va crede de cuviinta, nimeni nu ii poate impune cuiva cu cine sa voteze, chiar daca au primit deja "cadouri ". Oricum cartile sunt deja facute.

cami
| cami a răspuns:

Nu prea cred ca exista logica in ceea ce ati spus. In primul rand, ziceai ceva de dezgust, marsavie si interes politic, iar dupa ati folosit cuvintele Geoana-normalitate, de ce credeti ca Geoana n-ar fi marsav, parvenit, si pe interes propriu?

| MisterKat a răspuns:

Oameni buni(cum zice Banica la "Dansez pentru tine"), nu o mai criticati pe mariazet45, a gresit si ea. no asta e.
PSD-ul este cel mai mare partid comunist din Romania(neoficial) ei se ascund sub paravanul cuvantului "democrat", la fel cum era si in Germania - RDG (Republica Democrata Germana) care era in partea de est - comunista. PSD-ul a fost condus pana acum cativa ani de Ion Iliescu, acum e presedinte de onoare sau ceva de genul acesta. Pana in 2004 PSD-ul ne-a condus. Sa excludem mandatul lui Emil Constantinescu - 10 ani am fost condusi de PSD. Nu credeti ca a fost de ajuns? Cand eram mic toate jigodiile si tampitii erau membrii PSD. Iliescu e un tip comunist, el il influenteaza pe Geoana. Asa ca Geoana (sau Prostanacu') joaca dupa cum vrea Iliescu (daca o sa iasa Geoana sper sa nu ma bage la inchisoare ca i-am facut o descriere de genul asta).
In plus, dupa cum cred ca stii, 45% dintre cei care au votat au doar studii primare, 45% din cei 50% de cetateni care au fost la vot, adica din 9. 000. 000 de cetateni, 45% adica 4. 050. 000 sunt semi-analfabeti. Acesti oameni (si nu numai ei) au votat ca sunt de acord cu Parlamentul Unicameral - ceea ce duce la doctrina comunista. Eu cred ca sunt multi dobitoci in tara asta, e logic ca in domeniul politic si nu numai tot ce este cu "UNI" implica regimuri totalitare - Unicameral, Unipartidism; le intalniti pe astea in democratie adevarata? Eu nu prea cred asta...
Puteti sa va documentati pe Internet despre acest tip de Parlament Unicameral(printre care si China il are).

Daca va iesi Geoana, se poate folosi de prostia unor dobitoci de romani care au votat ca sunt de acord cu Parlamentul Unicameral si cum PSD-ul este un partid comunist, are o gramada de "beneficii"... Nimeni nu cred ca s-a gandit la asta...

Si sa revenim la chestiunea cu "UNI", pana si in economie, o firma care aduce servicii si e singura, detine monopolul. Cand e monopol, isi bate joc de tine - ex: Romtelecom, Gaz, Electrica, Compania Apa, CET-ul/RADET sau inegalabilii RAT (Regia Autonoma de Transport in Comun - sau "Sobolonimea" cum le zicea un prof de la mine din liceu.). Sa va dau si un argument, anul acesta, 2009, in februarie, dimineata, frig de ingheata pietrele afara, soferul sta in cabina la caldurica in timp ce noi ne uitam la el cum sta si ne priveste, iar dupa 5 minute presupun ca ii se face mila de noi si ne deschide usa la autobuz (cei din Brasov cred ca stiu despre ce este vorba). Alt caz, prin Mai, stau in statie si autobuzul vine dupa 40 de minute, ne-am luat de sofer, iar el a spus ca cica a fost blocat drumul. Nu are cum, Brasovul e un oras relativ mic, iar multe dintre autobuze circula pe aceeasi strada...

Multe masini au venit din acel cartier, numai autobuzul acela nu a venit. logic, nu? Sa nu mai vorbim despre monopolul celor de la Gaz sau de la Electrica si preturile si tarifele pentru diversele "revizii tehnice" (revizii tehnice poate la iahturile patronilor sau la Jeep-urile copiilor de patroni, nu? laughing ).

Decat sa votez un comunist notoriu, mai bine votez un marinar care s-a %$%$%$ pe Romania decat pe comunistul de Geoana si PSD-ul lor...

| MisterKat a răspuns:

Da, acum stiu. am facut primele mele greseli gramaticale din cate luni sunt membru pe acest site. O sa ma duc sa ma spovedesc. laughing
Avand in vedere faptul ca mesajul meu a fost destul de lung, l-am citit decat o data si am uitat sa imi corectez greselile gramaticale.
Eu cred ca vorbesc destul de bine limba romana, stiu sa scriu corect gramatical. Oricine poate gresi, pana si profesorii mei de la liceu fac greseli gramaticale. Acum sa nu mai fim asa de rai si carcotasi...

O seara buna!

PS.Nu am vrut sa fac campanie electorala prin primul raspuns la aceasta intrebare, amandoi sunt la fel, de fapt toti politicienii sunt din acelasi aluat... Un aluat de nesimtiti si ipocriti...

| remus a răspuns:

Esti vaccinata cu ciuma rosie, ce normalitate ai vazut la prostovanu s-au faci parte din aceeasi categorie, cat de curand vine timpul sa dati socoteala pentru toate ticalosiile facute... incepand cu revolutia, pregateste-te!

| alexutzu00791 a răspuns:

Esti ruda cu Iliescu?

| mariazet45 explică:

Am trait pe vreme lui Basescu si imi e suficient sa nu il mai votez. Am spus ca nu ma dau in vant dupa nici unu dintre cei doi, dar nu vreau alegeri anticipate, asta cred ca va face Basescu daca va ajunge presedinte si macar de s-ar schimba ceva dar vor iesii aceeasi corupti si marsavi. Am vazut doar ca romanii nu au trait bine in ultimii 5 ani si aste se vede cu ochiu liber, nu trebuie sa fii vaccinat cu ciuma rosie.

| mariazet45 explică:

. Am deschis un subiect de discutie, am primit 13 raspunsuri toate impotriva lui Geoana si toate pro basescu. Oliana scuze daca am deranjat, nu e corect totusi sa scoti cuvintele din context si sa le folodest ca si indemn.Am vazut altii multi mai inversunati dar erau pro Basescu si probabil din acest motiv nu erau atentionati ca fac campanie. Referendumu cu parlamentu unicameral a fost propus de Basescu deci cine vrea dictatura?

| mariazet45 explică:

Oliana daca tot doresti sa ma corectezi gramatical,[am vazut ca faci asta numai cu mine ]propun administratorului sa te angajeze sa faci acest lucru pentru toti de pe TPU si nu sunt putini crede -ma. Am vazut ai mai facut o corectie la alta intrebare, ce sa fac nu toti sunt intelectuali.
''Eu cred ca sunt multi dobitoci in tara asta, e logic ca in domeniul politic si nu numai tot ce este cu "UNI" implica regimuri totalitare - Unicameral, Unipartidismo; le intalniri pe astea in democratie adevarata? Eu nu prea cred asta...''e un citat din frumoasele raspunsuri primite la aceasta intrebare.
Apropo daca descarci bara de instrumente google nu trebuie sa fii prea destept sa scrii corect, dar tu stiai asta, nu-i asa?

| mariazet45 explică:

Oliana, acel citat a fost dat dintr-un raspuns la aceasta intrebare, e dat de daniel BV, dar vad ca nu te intereseaza decat sa vezi daca am scris corect, nu si parerea altora. Bara de instrumente google nu o folosesc pentru corectare desii exista asa ceva, tot la scoala am invatat sa scriu, dar din motive ce nu au tinut de mine nu am reusit sa ajung intelectuala de aceea nu imi place sa corectez pe nimeni, spun doar parearea, nu o impun. Am considerat ca acesta era singuru raspuns corect, asa este am gresit si ti-am multumit pentru corectie cu fundita, desii nu prea stiu ce mai faci cu ea pentru ca ai devenit demult expert TPU, functie care probabil iti da dreptu sa ma corectezi.

| metamorfoz a răspuns:

Geoana? Geoana e un demagog... si-un ipocrit fara margini (nu ca n-ar fi si altii, dar pe el il simt cel mai tare ca fiind asa). II vad perfidie in fiecare rid, privire, ranjet... Nu stiu eu prea multa politica, dar stiu sigur ca simt bine oamenii. O fi si asta un motiv bun pentru care sa spun:nu, n-o sa votez cu PSD-ul pe 6? L-am votat pe Antonescu sperand sa intre in turul 2 cu Base! Dar nu-l vreau nici pe Antonescu(papusa masonului de Patriciu) nici pe Geoana(papusa masonului Vantu) laughing O fi avand si presedintele actual vreun mason in spate?
Oricum nu, nu Geoana!
Amin! rolling on the floor

| metamorfoz a răspuns:

Politica - such a funny subject for me! laughing

| sandulache a răspuns:

Tu te-ai saturat dar de ce din afar nu te gandesti ca noi nu avem nici un viitor in tara ai de tota rusine, noi cand venim asasa ne lasm rotile in gropi si in loc sa ne distram de bai aia ii dam pe raeparati. daca megi la primarie si le ceri depagubiri iti zic sa mergi la prefectura, si tot asa, noi nu avem nici presedinte nici pralment noi taim in jungal langa tigru si leu, nu-s in stare sa faca nimic, sunt de toata rusinea, esti unicul care ai deschis subestul despre jungal rominiei.mesi si esti cel mai tare, bafat multa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, nu cred ca este binevetita "campania ta electorala" pe TPU. Voteaza cu cine doresti si pastreaza-ti indemnurile pentru tine si eventual familia ta. Cei care au peste 18 ani sunt suficient de pregatiti pentru a vota dupa constiinta lor, nu dupa a altora. "Va trebui sa votati pe 6 dec. impotriva lui Basescu" este un indemn nepotrivit, sanctionabil si jignitor. Nu am asteptat indemnul tau ca sa stim cu cine votam! Chiar daca ai fii indemnat pentru Basescu, as fi reactionat la fel, pentru ca i-ai fi jignit pe ceilalti. Spune-ti parerea, intreaba pe ceilalti cu cine si de ce voteaza, dar nu indemna la vot, nu face campanie pe TPU pentru Geoana (pentru nici unul). Putem discuta, dar nu ne da sfaturi, gandim cu capul nostru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-as vota pe geoana daca nu ar fi psd. dar prefer sa-l votez pe crin antonescu dupa inca un mandat basescu.motiv simplu.am avut o vie a cuiva in lucru. un mosneag.am arato, am taiato, innoito, sperand ca in al doilea an voi avea cea mai frumoasa vie. ei mosul nu nea mai lasat via.imi parea foarte rau fiindca nu poti face asa ceva unui om cu intentii serioase.asa e basescu acum. vreau sai mai las via 5 ani de zile.sa faca treaba cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parlament unicameral, nu inseamna dictatura. Documenteaza-te! Eu m-am saturat sa vad parlamentari dormind in sedinte, citind ziare, chat-uind pe net, scobindu-se in nas etc. Mai putini, dar sa munceasca, nu sa o lalaie cu legile, luni si ani. Cei 171 de parlamentari care vor cadea din scaune au in spatele lor, 8000 de angajati: consilieri, secretari, sefi de cabinet, secretari la sefi, secretari la secretari etc., deci nu se face economie doar pentru 171 ci pentru 8171 de persoane care ard gazul pe banii nostri. Inca tanjesti poate, dupa vremurile cand "ni se dadea" de la indicatii, la mancare, dar eu vreau libertate, democratie adevarata si nu vreau sa imi dea nimeni nimic. Vreau sa muncesc si sa castig ca sa pot trai. Nu vreau sa primesc la 4 ani si la 5 ani, o masa, un carnat cu mustar, pixuri, brichete, si 50 lei pentru un vot. Vreau decenta, onoare, competitie si libertate. Nu mai vreau minciuni comuniste si iliesti, mineri...etc. Intelegi? De aceea nu voi vota Geoana si nu iti voi asculta indemnul si "grija" pentru alegerile anticipate. Ai tu asa un fler ca Basescu vrea anticipate? M-ai dezamagit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mariazet45, nu stiu de unde ai luat citatul si nici nu vad legatura cu subiectul. Pot sa iti spun, ca nu stiu chestia cu bara de instrumente google, dar am auzit de corectarea greselilor. Ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai spune mai exact unde gasesc asta si cum o instalez. Oricum daca tu o ai, ar fi trebuit sa o folosesti. De asemenea te anunt ca am invatat la scoala sa scriu corect; probabil mi se intampla sa mai gresesc si eu dar in nici un caz, frecvent. Multumesc pentru fundita, desi nu gramatica era subiectul intrebarii. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mariazet45, nu stiu de unde ai luat citatul si nici nu vad legatura cu subiectul. Pot sa iti spun, ca nu stiu chestia cu bara de instrumente google, dar am auzit de corectarea greselilor. Ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai spune mai exact unde gasesc asta si cum o instalez. Oricum daca tu o ai, ar fi trebuit sa o folosesti. De asemenea te anunt ca am invatat la scoala sa scriu corect; probabil mi se intampla sa mai gresesc si eu dar in nici un caz, frecvent. Multumesc pentru fundita, desi nu gramatica era subiectul intrebarii. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uffffffffff mariazet45, nu te mai da martira. chiar crezi ca pe TPU au importanta studiile si pozitia in societate? Suntem toti egali si daca ne corectam o facem ca sa invatam cu totii ceva corect. si mie mi-a trebuit timp sa invat sa folosesc Î din A, pentru ca la scoala am invatat Î din I si, nu m-am suparat cand niste fetite m-au apostrofat. expert TPU, nu este o functie, este doar o gaselnita draguta a adminilor ca sa premieze pe cei care dau raspunsuri bune si ajuta, asa ca nu ma face sa ma simt vinovata ca imi place sa raspund pe TPU. cu tine nu am nici o treaba, doar ca mi-a sarit tzafna cu modul in care ai pus problema si ne-ai trimis la vot pentru geoana, care este prostanacul de serviciu al lui iliescu. ce naiba, nu te-ai saturat de iliescu, de rusi, de comunisti? hai ca nu trebuie sa ne certam noi pe tema votului. Eu votez cu Base (daca pot, de doua ori laughing ), tu votezi cu cine vrei (poate tot cu Base, ce zici? ) si facem pace. de acord? peace sign

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oliana, ca sa vezi ca nu iti poer pica ii voi vota pe amandoi, e bine?
Votul meu va fi anulat, insa tot Geoana va iesii.