| Florentina9210 a întrebat:

Bună seara. Aș dori și eu o opinie în legătură cu achiziționarea unui scuter/ moped, menționez ca am permis categoria B. Care ar fi mai ok cel pe benzina sau cel electric și care ar fi avantajatele și dezavantajele între un scuter și o motocicletă? Care dintre cele două sunt mai potrivite pentru condiția mea ( sunt operată la coloană). M-ar interesa care îmi oferă cea mai mare siguranță. Multumesc!
Și dacă trebuie sa merg să îl înscriu sau nu.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu vrei bătăi de cap, ia unul electric, nou cu garanție. Doar bani să ai că marfă... câtă frunză și iarbă

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai conditii bune pentru incarcare (un garaj ceva, sau curte, unde sa poti avea acces la o priza), cred ca electricul este mai potrivit. Vezi insa ce autonomie au, sa se incadreze in nevoile tale.

Referitor la pozitie, nu sunt sigur, dar cred ca scuterul este mai comod pentru coloana. Motocicleta devine obositoare dupa mai multi kilometri, din cauza ca stau departate picioarele, iar bicicleta este chiar deranjanta (altfel puteai alege o bicicleta electrica).

Siguranta iti ofera doar masina laughing
Dintre scuter si motocicleta, cred ca pozitia de pe motocicleta este mai dinamica, ceva mai sigura in caz de un accident usor. Pe scuter te lovesti de ghidon si partea de sub el, in caz de o coliziune.

De inmatriculari nu stiu exact cum sta treaba, unele nu au nevoie de inmatriculare si permis (cele limitate la 25km/h), cele din subcategoria AM au nevoie de inregistrare la primarie, permis (merge B-ul) si asigurare.

Diferenta dintre o motocicleta si un scuter consta in primul rand in forma. Scuterul are acel spatiu din fata scaunului, pentru picioare, in timp ce motocicleta nu il are, pui picioarele pe lateral. A doua diferenta este la motoare si transmisie, scuterele de regula sunt cu motoare de la 50cc pana pe la 600cc si au transmisie automata, in timp ce motocicletele sunt de la 50cc pana pe la 1500cc, si au in general transmisie "manuala" (la picior), adica au ambreiaj, si trebuie sa schimbi vitezele.

Personal am invatat motocicleta de mic, si nu m-am simtit in largul meu pe scutere, desi sunt foarte comode la prima impresie. Dar cand a fost vorba de naveta, niciodata nu a ramas in picioare varianta unei motociclete. Am ales intre mersul pe jos, pe bicicleta sau cu masina.
Nu vreau sa-mi asum riscul accidentelor pe doua roti, nu vreau sa platesc taxe si combustibil pentru o jucarie mult mai inutila decat o masina. Mai bine as cumpara un Matiz, decat un scuter/motocicleta. Este acelasi consum, cu mult spatiu si confort.
In schimb apreciez bicicletele, cel putin pentru agrement.

| MistarGoGu a răspuns:

Electric! Dacă stai undeva la casa și ai instalate panouri FV poți incarca MOCA cu curentul produs de panouri din energia lui SORINEL! BAFTA la condus!