| Paros_Ionut_1990 a întrebat:

Cine m-ar putea ajuta putin cu cateva informatii.Inca de la inceput va spun ca nu sunt un expert in pc, programe complicate etc. Ideea este ca vreau sa imi fac un site(sau ce va fi nevoie pentru urmatoarele idei ale mele) in care sa pun videoclipuri, din care bineinteles sa pot face bani.
; problema este de unde vin banii;
de la vizualizari/daca da atunci cine ma va platii?
De la clientii care vor sa posteze pe site in acest fel facandusi reclama?
de unde stiu ei ca vor avea de castigat? aici ma gandesc ca ar merge pentru a vedea peroanele datele de contact sa de-a click si acel click sa ii arate posesorului videoului ca a fost contactat?
E nevoie ca prima datra sa fie postate pe youtub videourile dupaceea sa le pot lua eu?
Un asemenea site ce vreau eu sa fac nu mai este asa ca urmatoarea intrebare este; cum imi pot proteja ideea pentru a nu-mi fii furat conceptul?
Va multumest anticipat

Răspuns Câştigător
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Conceptul tau nu e deloc nou, nu o sa il fure nimeni! Totusi daca videoclipurile sunt 100% ale tale ai drepturi de autor asupra lor.Nu poti face un site asa usor.Trebuie cumparat un domeniu, hosting pe un server, platit un programator sa ti-l scrie (asta costa destul de mult in functie de cat este de complicat). Plus ca server-ul de hosting trebuie platit lunar.Banii nu vin singuri.Sa luam de exemplu TPU.E foarte popular, are 137.196 vizite unice.Asta atrage atentia celor interesati sa afiseze reclama avand in vedere numarul mare de vizitatori.Vizitatorii vin, dau click pe un videoclip, reclama de pe site si mai departe asta se traduce in niste sume pe care administratorul site-ului le primeste de la firme gen libertatea, coca-cola..etc.Asa vin bani, nu ai vizitatori muuulti, nu ai bani si iesi in pierdere.Simplu.
Hai sa iti exemplific ce inseamna inceputul unui site:
-Domeniul de la rotld: http://www.rotld.ro/
-hosting de la o firma gen hostx:
http://www.hostx.ro/
Cineva sa iti scrie acel site:
http://www.pongo.ro/
Plus ca o sa muncesti pe branci ca sa ai continut nou si mai important, sa fie interesant. Daca nu e, tot degeaba.
Cam asta e ideea unui site serios, asupra caruia detii drepturi complete de autor.

3 răspunsuri:
| Paros_Ionut_1990 explică:

Te inteleg si o sa arunc o privire peste costuri, vreau sa incerc depinde de costuri. Nu o sa fie videoclipurile mele, o sa fie postate de oameni si de cei interesati sa isi faca reclama. stiind despre ce videoclipuri vorbesc eu spun ca e nou.Aia e problema ca nu-s eu autorul videoclipurilor, vreau sa fiu autorul siteului. iti multumesc frumos pentru ajutor si poate iti mai dai cu parerea

| Paros_Ionut_1990 explică:

Costurile sunt maricele dar ideea in sine mi se pare foarte buna deoarece leaga oamenii unii de altii; cei care au cumparat marfa+cei care au vandut marfa= cei care vor sa cumpere marfa; pe toti ii leaga unu de altul deoarece toti vor avea de castigat

| Paros_Ionut_1990 explică:

Ma intereseaza foarte tare daca imi pot proteja ideea siteului pentru a fii autor si a nu se fura conceptul siteului, pentru asta ce ar trebui facut?