| Gabi1012005 a întrebat:

Daca inoti in Lacul Morii, din Bucuresti, poti lua raie sau vreo boala? Adica nu beau apa din el ca este foarte murdar, pesti morti si vi, alge multe, melci etc. Insa apa este ok daca eviti sticlele de la mal si hainele uitate prin apa. Si cel mai avantajos fapt este ca este total gratis, si ai un lac intreg in care sa te poti dinstra, bine inteles daca ai colac sau sti sa inoti.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

"...dacă știi să înoți"
Ai văzut cumva crucile de pe dig?
Aș zice că înotatul nu e o idee prea bună.
În zilele de caniculă sunt pline știrile de înotători morți.
Plus că e de-a dreptul mizerabilă apa, doar faptul că e plină de gunoaie ar trebui să creeze repulsie.

| Gabi1012005 explică (pentru Nilsson):

Da. am vazut crucile de pe dig, si majoritatea sunt persoane intre 14-30 ani. Ceea ce este putin aiurea, dar mortile sunt din cauza ca multi se sincuid in acel lac, iar altii cad accidental sau se duc prea mult in mijlocul lacului, pierde controlul din cauza curentilor, si poti sa spui adio viata.

6 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Și curenți, și vârtejuri. Când un strat de apă rece (fiind mai greu) ajunge peste unul de apă caldă, se formează un vortex care trage toată apa de desupra ca un aspirator spre fund, ceea ce înseamnă pentru un înotător o capcană fatală din care nu există scăpare.

| Gabi1012005 explică (pentru Nilsson):

Da, de aceea nu trebuie sa te indepartezi foarte mult de mal.

| Comunity a răspuns:

Salut. Uite ca aproape ti.ai raspuns singur la intrebare. Exact ce ai scris tu, eu o sa ti le dau ca motiv pentru care sa eviti o eventuala tragedie. Murdarie excesiva, pesti morti, algae si multe alte obstacole si pericole. Mai bine mergi la un strand chiar daca platesti mai mult decat sa patesti ceva grav doar pentru ca nu vrei sa platesti pentru comfort.

| Gabi1012005 explică (pentru Comunity):

Nu e vorba de platit pentru confort, e vorba de lipsa de bani, iar pe lac merg o data la cateva zile si nu cred ca am ce boli sa iau pentru ca cand vin acasa ma spal foarte bine si imi dau si cu putin dezinfectant, insa acolo inoate peste 50 persoane zilnic. Apropo Lacul este peste un fost cimintir, o biserica, niste case etc.

| Comunity a răspuns (pentru Gabi1012005):

Cum crezi ca e mai bine. Totusi te sfatuiesc sa ai mare grija si sa nu mergi singur.