| Trascaluminita32 a întrebat:

Bună seara gluconatul de calciu injectabil se poate și bea?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este recomandat. Posibil sa nu aiba efect.
Scrie clar INJECTABIL.

| Talpai_Szilvia_1998 a răspuns:

Da dar nu recomand.
Poți să faci iritație la stomac sau să nu se absoarbă substanța corespunzător pentru ca varianta injectabilă este formulată pentru administrare intravenoasă/intramusculară.
Dacă ai nevoie de suplimentare cu calciu, vb cu medicul tău de familie să îți recomande ceva digerabil.

Dacă nu poți să mergi la medic, am găsit pe net că astea ar fi un substitut bun pentru gluconatul de calciu, toate digerabile:
-Carbonat de calciu (ușor de găsit)
-Citrat de calciu (se absoarbe ușor, și dacă ai acid la stomac)
-Lactat de calciu (poate fi luat cu alimente, poti lua si cu acid la stomac)
-Osticalcium (combinație de magneziu și calciu)
-Calciu cu vitamina D (vitamina D sporește absorbția de calciu)