| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, in plina pandemie, ce parere aveti despre faptul ca singurele ocupatii pe care le primesti de la stat (politie, armata, jandarmerie, militari) fara a da examene dupa ce termini scoala pentru a intra pe un post, tocmai in mediul sanitar dupa ce termini o postliceala sau o facultate e nevoie de examene si nu se dau de la stat asa cum se dau cele la politie? Si mai ales ca in special ca sa ocupi un post dai bani? Vi se pare normal? Plus ca medicii si cei din cadrul sanitar sunt intotdeauna pe prima linie cand vine vorba de sanatate, mai ales ca e cea mai importanta, zic.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Reformulează ce ai vrut sa zici ca in forma de acum nu are niciun sens

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Singurele ocupații pe care le primești de la stat fără examene?
Nu există așa ceva.
Ca să ocupi un post să dai bani?
Cui dai bani ca să ocupi un post?
Așa că ce zici, nu prea are sens.

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru sadrian46):

Am specificat "dupa ce termini scoala" nu inainte. Nu am zis ca intru pur si simplu. M am referit la faptul ca din ce am enumerat mai sus, dupa ce se termina scoala, ai un loc de munca asigurat, in afara de spital. Acolo nu iti garanteaza nimeni ca o sa intri.

| sadrian46 a răspuns (pentru YoULoVeAnGeL):

Ai enunțat foarte neclar totul. Am avut nevoie de Google Translate dib română in română.

| Catrice a răspuns:

Stai liniștit ca nu toți care termina academia sunt angajați direct. Plus ca acele examene din domeniul sanitar sunt necesare ca sa ii selecteze pe aia de au terminat medicina sau postliceala pe bani și ca sa spitalul sa evite nepricepuții.

| YoULoVeAnGeL a răspuns:

Adaug faptul ca de cele mai multe ori oamenii nu sunt vindecati corespunzator din cauza celor care sunt angajati "pe pile". Automat nu au nici o infirmatie in domeniu din moment ce nu au luat un examen pe drept. Si uite asa, cei care chiar stiu, si vor cu adevarat sa ajute, au slabe sanse de a intra, datorita celot care au multe relatii si buzunar gros. De aia mor oameni in tara asta. Ca nu exista nimeni care sa ii ingrijeasca corespunzator!