| Adlai a întrebat:

Bună seara lume,

Aș dori să vă întreb legat de gramatică dacă nu vă deranjeaza.

Am căutat pe internet cuvântul Arăbesc Sayyid care e un titlu honorific. De exemplu, zic in Arabă

1. Sayyiduna Isa al Masih
2. Sayyiduna Musa
3. Sayyiduna Muhammad
4. Sayyiduna Adam
5. Sayyiduna Mariam

Care în limba română înseamna stăpâna(Sayyiduna)Maria care este mama lui Iisus Hristos și spun asta drept ca dovada ca eu am cel mai mare respect pentru mama lui Iisus și e un titlu onorific. În limba Arabă Sayyid inseamna stăpân și domn. Și eu încerc să găsesc un cuvânt în limba română care să aiba aceleași înțelesuri cu cuvântul Arăbesc Sayyid.

Știe careva dacă româna are acest cuvânt pe care eu îl caut? Pentru că vreau să fac traduceri perfecte fără nicio greseală.

Plus, mi-am creat și propriul meu site numit Discover Sunni Islam și e posibil să îmi fac actualizare la profilul meu de pe TPU? Pentru că vreau să-mi pun linkul și denumirea site-ului meu. E posibil pentru asta?

Mulțumesc

1 răspuns:
| Mihaita32 a răspuns:

Sunt mai multe in romana, acum depinde in ce context vrei sa il pui:
proprietar
deţinător
patron
jupân
stăpânitor
cârmuitor
https://www.esinonime.com/sinonim/stapan.php
https://www.esinonime.com/sinonim/domn.php

Sper sa te ajute